CHART ANGIELSKI WHIPPET

Nikt dokładnie nie wie, kiedy się pojawił. Jako rasa został uznany w XIX w. Był niegdyś "koniem wyścigowym" biednych ludzi. Swoje istnienie zawdzięcza górnikom i robotnikom fabrycznym w hrabstwach północnej Anglii, którzy z nim kłusowali. Najprawdopodobniej w żyłach whippeta płynie krew gryhounda, charcika włoskiego, bedlington teriera oraz innych terierów gładko i szorstkowłosych.

Whippet wydaje się mieć same zalety: wyrafinowany rysunek postaci, zdolny zadowolić największych estetów, wspaniały charakter, niewielki wzrost i łatwość w utrzymaniu.

Krótka sierść whippeta nie wymaga długogodzinnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy raz na kilka dni przeszczotkować go, by usunąć martwe włosy podszerstka. Sam whippet jest psem bardzo czystym. Potrafi lizać się i czyścić pysk łapami jak kot. Pewnie niektórym trudno w to uwierzyć, ale whippet nie wydziela psiego zapachu. Nasiąka zapachem domu i właściciela.

Potrafi być doskonałym towarzyszem spacerów i zabaw zarówno dla dziecka, wysportowanego młodzieńca jak i starszej pani. W każdym wypadku będzie zachwycony, że może towarzyszyć swemu panu. Największym bowiem marzeniem tego psa jest przebywanie blisko swej ludzkiej rodziny.

Whippet jest psem uniwersalnym. Dobrze się czuje zarówno w domu z ogrodem, jak i w małym mieszkaniu. Nielogiczny jest bowiem pokutujący nadal przesąd, że whippet jako chart musi ciągle biegać. Chartom tak jak i innym psom wystarczą dwa krótsze spacery dziennie i jeden długi, na którym mogą się wybiegać. W domowych pieleszach to prawdziwe pieszczochy uwielbiające wylegiwanie się na kanapach.

Whippet uchodzi za chudzielca. Jest to nieprawda. Prawidłowo żywiony pies będzie smukły," suchy", bez grama zbędnego tłuszczu. Zatuczony whippet stanowi bardzo przykry widok. Nagle gdzieś ulatują cały jego urok i wdzięk.

Wbrew obiegowym opiniom whippet nie jest psem wydelikaconym, ani chorowitym. Już jego wygląd powinien być połączeniem siły i niebywałej wprost elegancji. Z reguły dobrze znosi podróż samochodem, zwłaszcza jeśli go do tego przyzwyczaimy już od szczeniaka.

Pozbawiony agresji, wrażliwy na każdy gest i oczekiwania swego pana whippet jest doskonałym przyjacielem dla tych, którzy chcą mieć psa zawsze przy sobie.

Bogumiła Komorowska
www.wladcatraw.republika.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie