CHART AFGAŃSKI

Artykuł do rozbudowy.

Chart afgański - jedna z ras psów, należąca do grupy chartów, zaklasyfikowana do sekcji chartów długowłosych.

Rys historyczny

Bardzo stara rasa psów z grupy chartów, pochodząca z gór Afganistanu. Pierwotnie używana do polowań na wilki, lisy i gazele. Powstanie rasy datuje się na czasy przed Chrystusem. Jej oryginalna nazwa Tazi ma prawdopodobnie związek z nazwą rosyjskiej rasy Tasy (bliskość południowej Rosji i Afganistanu przemawia za wspólnym początkiem obu ras). Uznając rasę za dobro narodowe, Afgańczycy nie zezwalali na eksport psów poza kraj - dopiero w XX wieku rasa trafiła do Europy i USA.
Rasa jest zarejestrowana od 1930 roku w AKC i CKC.

Wygląd

Szata i umaszczenie
Występują wszystkie kolory - według wzorca rasy niepożądane są jedynie białe znaczenia (choć bywają egzemplarze całkowicie białe), zwłaszcza na głowie; często występuje czarna lub ciemna maska; charakterystyczne są długa grzywka na głowie i krótki ogon zwinięty przy końcu w pierścień.

Zachowanie i charakter

Niezależny pies cichy w domu, ale szybki i czynny na wolnym powietrzu, o żywym usposobieniu. Trudny do ułożenia; obecnie rzadko wykorzystywany w myślistwie, za to popularny na wystawach psów. Dzieci w domu tolerują, natomiast często dążą do dominacji nad innymi domowymi zwierzętami. Wymagają zabaw ruchowych dla "upustu" energii, lecz nie powinny być spuszczane ze smyczy na otwartym terenie (dobrym rozwiązaniem jest coursing).

Zdrowie i pielęgnacja

Długa szata wymaga starannej pielęgnacji - strzyżenia i mycia; przeciętnie czesanie szaty zajmuje godzinę dwa razy w tygodniu; szczególnej uwagi wymagają uszy i ich okolice. Większość chartów afgańskich nie jest do końca posłuszna człowiekowi. Do chorób znamiennych dla rasy zaliczyć można alergie i raka. Jak większość chartów, wrażliwe są na anestetyki.

Inne nazwy     Afghan Hound, Baluchi Hound, Sage Baluchi, Tazi

Kraj patronacki     Afganistan

Wymiary:

Wysokość: 64 - 74 cm (psy),  60 - 70 cm (suki)

Masa :  20 - 25 kg (psy),  15 - 20 kg (suki)

Klasyfikacja
FCI     Grupa X, Sekcja 1,
numer wzorca 228
AKC     Chart
ANKC     Grupa 4 - Charty
CKC     Grupa 2 - Charty
KC(UK)     Chart
NZKC     Charty
UKC     Grupa 3 - Sighthound and Pariah

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons, wikipedia.org

zdjęcia dzięki uprzejmości: Iwona & Sebastian Kurłowicz, www.afghan-calamus.zn.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie