BASENJI - pies z Afryki

Opis rasy

Rasa z Afryki - pies myśliwski i do towarzystwa, idealna wysokość w kłębie: psy 43 cm, suki 40 cm.

Basenji jest to pies o lekkiej, zrównoważonej budowie, delikatnej kości, arystokratycznym wyglądzie i wdzięku gazeli. Psy tej niezwykłej rasy pod wieloma względami są podobne do kotów. Pies ten jest bardzo czysty, myje się jak kot i jest jak kot powściągliwy w kontaktach. Ma dużą dozę kociej natury i chcąc nie chcąc musimy się z tym pogodzić albo... wybrać inną rasę. Należy być w stosunku do niego sprawiedliwym, wyrozumiałym i bardzo, bardzo cierpliwym. Jest bardzo żywy, serdeczny, elegancki, bystry obserwator - nic nie ujdzie jego uwadze. Myją się wylizując swoją sierść, nie szczekają- tylko ( bardzo rzadko ) wydają odgłosy podobne do mieszaniny gardłowego śmiechu i jodłowania.

Są to psy o żelaznym zdrowiu, większość nie lubi deszczu, chłodu i przeciągów. W okresie zimy nie może przebywać na mrozie bez ruchu. Są to psy niezależne, przywiązujące się silnie do swojego pana i rodziny. Basenji, ze względu na rozmiary, krótką sierść i łatwość utrzymania są doskonałymi psami domowymi. Znakomicie nadaje się zarówno do malutkiego mieszkanka, jak i dużego domu z ogrodem. Ma króciutki włos, łatwo go pielęgnować, a sierść jego nie wydaje żadnego zapachu. Pies ten ma charakterystyczny chód.

Basenji to pies jedyny w swoim rodzaju. Różni się nie tylko swoim eleganckim wyglądem, tajemniczym, zamyślonym, uważnym, przenikliwym spojrzeniem, lecz przede wszystkim cechami charakteru. Jest rasą, która ma , jak żadna inna, wielce bogatą paletę zachowań, niezależną osobowość, dystans do otaczającej rzeczywistości. W chwilach zainteresowania i wzmożonej uwagi marszczy czoło i z ciekawością przechyla główkę na boki. Potrafi sam oceniać sytuacje w jakiej się znajduje i dlatego nie będzie ślepo posłuszny, ignorując polecenia w jego mniemaniu bezsensowne. Jest pewny siebie i niczego się nie boi. Przepada za towarzystwem ludzi, nigdy nie bywa agresywny. Zdecydowanie nie lubi samotności.

Zmarszczki ma już jako szczeniaczek i potrafią przetrwać do późnej starości. Suczki basenji mają ruję tylko raz w roku. Szczenięta rodzą się przeważnie w listopadzie czy grudniu.

Kocha swobodę i nie zawsze od razu przychodzi na zawołanie. Dlatego też jak najwcześniej należy położyć nacisk na naukę przychodzenia psa na komendę. Musimy również być bardzo konsekwentni i stanowczy. Musimy zdawać sobie sprawę , że jest to pies "z charakterem". Ma swój rozum i nie będzie ślepo wykonywał wszelkich poleceń wydanych przez właściciela jak np. owczarek. Jak każda istota wysoce inteligentna najpierw zastanowi się co zrobić, a potem podejmie decyzję w jego mniemaniu najlepszą, aczkolwiek nie zawsze taką jak właściciel się tego spodziewa...

W Europie i USA sprowadzony został do roli psa ozdobnego i do towarzystwa. W Afryce do dzisiaj używa się go jako pomoc przy polowaniach. Jako jedyny wśród psów nigdy nie szczeka. Nie jest jednak niemy... Potrafi choć bardzo rzadko ( ja u mojej suczki staruszki słyszałam to tylko dwa razy w życiu) wydawać głos przypominający jodłowanie.

Basenji wspaniale wychowuje się z dziećmi. Jest psem bardzo cierpliwym, chętnym do zabaw np. z piłeczką, nigdy nie zrobi krzywdy dziecku - nawet niechcący. Ze względu na swój specyficzny charakter, niepospolitą osobowość, zachowanie ciszy rasa ta zyskuje coraz więcej zwolenników. Pies tej rasy kocha upały i skwar. Może żyć w maleńkim, miejskim mieszkanku jak i dużym wiejskim domu.

Basenji nadają się dla ludzi , którzy mieli już w swoim życiu psa, wiedzą jak należy z psem postępować i czego w żadnym wypadku nie wolno robić. Wymaga znajomości psiej psychiki, odpowiedniego traktowania i zrozumienia. Właścicielem psa zdecydowanie powinien być człowiek zrównoważony, spokojny, odpowiedzialny.

BASENJI - wzorzec Rasy zatwierdzony przez FCI pod nr: 43b.

Wrażenie ogólne: Basenji to lekko zbudowany pies o delikatnej kości , o arystokratycznym wyglądzie , wysokonogi w stosunku do długości ciała , zawsze zrównoważony, uważny i inteligentny. Pofałdowana głowa ze stojącymi uszami , noszona dumnie na wygiętej szyi. Głęboka klatka piersiowa sięga poza wyrazną talię , ogon ciasno zwinięty. Daje to obraz psa o dobrych proporcjach i gazelowatym uroku.

Charakterystyka. Nie szczeka, ale nie jest niemy. Typowy głos to mieszanina śmiechu i jodłowania. Godna uwagi jest duża czystość.

Zachowanie. Inteligentny , niezależny , ale serdeczny i czujny. Z rezerwą wobec obcych.

Głowa i czaszka. Płaska , dobrze ukształtowana , średniej szerokości : zwężająca się ku nosowi , ze słabo wyrażonym wyrażonym stopem. Odległość od kości potylicznej do stopu trochę większa niż od stopu do czubka nosa. Boczne linie czaszki zwężają się stopniowo w stronę kufy, co uwidacznia wyważoną linię policzków. Na czole tworzą się widoczne fałdy.

Oczy ciemne, migdałowate , ustawione ukośnie i skierowane w dal. Wyraz oczu dość trudny do określenia , niezgłębiony.

Uszy małe, spiczaste, proste, lekko czubate, delikatne osadzone dość daleko na przodzie głowy. Czubki uszu leżą bliżej środka głowy niż zewnętrzna nasada.

Zgryz: silne szczęki o dokładnym, regularnym i pełnym zgryzie nożycowym, górny rząd siekaczy sięga dolnych bez szczeliny, zęby są ustawione pionowo.

Szyja mocna, dobrej długości, nie gruba. Dobrze sformowana, przy nasadzie trochę pełniejsza, z eleganckim łukiem linii grzbietu. Dobrze osadzona między łopatkami podkreśla dumną postawę głowy.

Kończyny przednie. Łopatki dobrze przylegające, muskularne, lecz nie przeciążone. Łokcie przylegają do klatki piersiowej . Widziane z przodu tworzą z zebrami linię ciągnącą się wzdłuż kończyn do ziemi. Kończyny przednie ,proste, o delikatnej kości , z bardzo długim przedramieniem. Śródręcze o dobrej długości, proste i ruchliwe.

Kończyny tylne: silne i muskularne. Staw skokowy głeboko osadzony, nie skręcony ani na zewnątrz ani do wewnątrz. Podudzie długie z umiarkowanie kątowanym stawem kolanowym. Stopy małe, wąskie i zwarte z grubymi opuszkami , dobrze ukostkowanymi palcami i krótkimi pazurami.

Tułów wyważony o krótkim ,prostym grzbiecie. Żebra dobrze wysklepione. Klatka piersiowa głęboka i owalna. Lędzwie krótkie, głeboko sięgający mostek sięga do wyrąznej talii.

Ogon osadzony wysoko, krzywizna kości kulszowej wystaje poza nasadę ogona, to podkreśla wydajność kończyn tylnych. Dobrze zakręcony nad kręgosłupem , pojedyńczy lub podwójny skręt przylega do uda.

Chód - Ruch. Kończyny poruszają się prosto do przodu żwawym ,długim, swobodnym, kołyszącym krokiem.

Okrywa włosowa : włos krótki, błyszczący, gęsty. Skóra bardzo elastyczna .Umaszczenie: czysto czarne i białe; czerwone i białe; czarne, płowe i białe z płowymi "nasionami melonów" i z maską; płowe z białym. Biel powinna występować na stopach , piersi i końcu ogona. Dopuszczalne białe skarpetki, strzałka i obroża.

Wielkość i waga: idealna wysokość w kłębie psy 43 cm , suki 40 cm, idealna waga psy 11 kg. , suki 9.5 kg.

Błędy: każde odchylenie od wyżej podanych punktów należy oznacza błąd, którego ocena musi być proporcjonalna do stopnia odchylenia.

Uwaga: psy muszą mieć dwa w pełni wykształcone jądra, znajdujące się całkowicie w worku mosznowym

B. Zawadzka
http://stellanova.waw.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie