Schronisko inne niż wszystkie

W przepięknie położonym Harefield na zachodzie Londynu znajduje się niezwykłe miejsce, w którym psy traktuje gdzie z należytym szacunkiem i otacza miłością. To niezwykłe miejsce to centrum adopcyjne prowadzone przez największą brytyjską organizację działającą na rzecz psów – Dogs Trust.


Psie pokoje z szybą

Centrum Adopcyjnie w Harefield niczym nie przypomina obrazka schroniska jaki znamy z naszego podwórka. Psy mieszkają w niewielkich pokoikach wewnątrz budynku i mają bezpośrednią możliwość wyjścia do zewnętrznego kojca w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Każdy psi „pokoik” zamiast jednej ze ścian ma szybę, przez którą chętnie na adopcję psiaka mogą bez krat obejrzeć jak zachowuje się dany pies.


Jak nie na spacer to na plac zabaw

Pomimo komfortowych warunków, dodatkowo każdy pies codziennie wyprowadzany jest na spacer przez wolontariuszy lub spędza czas na jednym z trzech wybiegów zapewniających psom maksimum stymulacji fizycznej i psychicznej. Wybiegi te różnią się zarówno podłożem jak i atrakcjami jakie czekają na psy. Wybieg pierwszy to betonowe tarasy na których rozrzucone są zabawki. Tarasy zbudowane są tak, że psy mogą po nich skakać świetnie się przy tym bawiąc. Na najniższym tarasie znajduje się niewielki basen, w którym psy mogą ochłodzić się w upalne dni. Wybieg drugi o podłożu piaszczystym jest wybiegiem najbardziej lubianym przez psy. Umożliwia on zaspokajanie potrzeby kopania oraz eksploracji, gdyż na całym wybiegu pochowane są rozmaite niespodzianki i podziemne tunele kryjące smakołyki i zabawki. Wybieg trzeci to porośnięty trawą pełen górek, zakamarków i labiryntów z opon psi plac zabaw.


Psy tylko w dobre ręce

Aby adoptować psa z któregokolwiek ze schronisk Dogs Trust trzeba spełnić wszystkie nałożone przez organizację warunki. Najpierw chętny na adopcje wypełnia kwestionariusz gdzie opisuje swoje warunki mieszkanie, godziny pracy, ilość osób w rodzinie z którymi ma mieszkać pies. Niezwykle ważna jest tez informacja dotycząca innych zwierząt mieszkających w domu. Po wypełnieniu formularza następuję jedna lub kilka wizyt przeadopcyjnych podczas których konsultant stara się uzyskać kolejne informacje o potencjalnym domu dla psa. Gdy organizacja uzyska wszelkie informacje i znajdzie kilka odpowiednich psów osoba wraz z rodziną zapraszana jest na rozmowę z konsultantem , który doradzi jaki pies będzie odpowiedni dla danej osoby – nie ma możliwości aby np. niepełnosprawnej osobie oddano do adopcji energicznego szczeniaka nawet gdy ta będzie upierała się. Konsultant będzie starał się przekonać osobę do wyboru takiego psa, który jego zdaniem najlepiej będzie pasował zarówno temperamentem jak i wielkością do danej osoby. Nierzadko zdarza się ze chętny na zaadoptowanie psa odchodzi z kwitkiem lub czeka na odpowiedniego psa nawet kilka miesięcy. Gdy jednak uda się dopasować psa i jego nową rodzinę bardzo rzadko zdarza się, że pies wraca do schroniska. Również po adopcji nowa rodzina psa może liczyć na wsparcie schroniska i organizacji. Każdy pies opuszczający schronisko jest zaszczepiony, wysterylizowany lub wykastrowany, zaczipowany i ma miesięczne ubezpieczenie zdrowotne. W schronisku z świetnie wyposażonej dużej hali odbywają się też zajęcia szkoleniowe dla zaadoptowanych psów gdzie pod okiem behawiorystów i trenerów psy uczą się podstawowego posłuszeństwa lub oduczają nieporządnych zachowań.


Uczą innych dobrych praktyk

Dogs Trust dba nie tylko o psy w rodzimej Wielkiej Brytanii ale działa także na arenie międzynarodowej. Przez ostatnie dwa lata bardzo dużo środków przeznaczono na sterylizacje i program ograniczania populacji psów w Rumunii. Ponadto co roku organizowana jest niezwykle ciekawa międzynarodowa konferencja poświęcona pomocy zwierzętom International Companion Animal Welfare Conference (ICAWC)( http://www.icawc.org/), która w tym roku odbędzie się u naszych czeskich sąsiadów w Pradze. Dla delegatów konferencji organizowane są także dodatkowe międzynarodowe szkolenia m.in o tematyce związanej z opieką nad bezdomnymi psami i kotami. W roku 2011 jedno z nich poświęcone edukacji humanitarnej będzie miało miejsce w Polsce a głównym organizatorem będzie Marta Lichnerowicz uczestniczka programu Dogs Trust Best Friends. Zdaniem zarządu organizacji dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi organizacjami mogą pomóc większej ilości zwierząt. Dzięki kilku edycjom szkoleń brytyjskie dobre praktyki widoczne są już w kilku krajach europy. Miejmy nadzieję, że Polska edycja szkolenia pomoże wprowadzić je także i u nas.

Marta Lichnerowicz

Przydatne Adresy:

International Companion Animal Welfare Conference (ICAWC)- http://www.icawc.org/ - są jeszcze wolne miejsca

Dogs Trust - http://www.dogstrust.org.uk

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie