Co, oprócz karmy, warto podarować schronisku dla bezdomnych psów?

Choć sytuacja schronisk dla zwierząt, przynajmniej tych samorządowych, z roku na rok jest coraz lepsza, to nadal takie placówki bazują na pomocy udzielanej przez zwykłych ludzi, którym los bezdomniaków nie jest obojętny. W darze dla schroniska można przynieść nie tylko karmę dla psów, ale też szereg przydatnych rzeczy, z których najciekawsze omawiamy w naszym poradniku.

Ręczniki i pościel

Stare ręczniki, koce czy pościel mogą być używane do tworzenia ciepłych i wygodnych legowisk dla zwierząt.

Zabawki dla zwierząt

Zabawki są ważne dla zdrowia psychicznego i fizycznego zwierząt. Mogą pomagać w redukcji stresu i zapewniać rozrywkę oraz stymulację. Warto skontaktować się z opiekunami schroniska i zapytać, jakie zabawki będą najbardziej przydatne.

Miski na wodę i jedzenie

Miski wykonane z trwałego materiału są potrzebne do karmienia i pojenia zwierząt. To mało spektakularny, ale też praktyczny podarunek.

Produkty do czyszczenia

Schroniska zawsze potrzebują dodatkowych środków czystości, takich jak detergenty, rękawice jednorazowe, mopy i wiadra, co pozwala utrzymać czystość i higienę np. w boksach, gabinecie weterynaryjnym etc.

Środki przeciwpchelne i przeciwkleszczowe

Preparaty przeciw pchłom i kleszczom, czyli podstawowym psim pasożytom, pomagają utrzymać zwierzęta w dobrym zdrowiu i zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób.

Artykuły higieniczne dla zwierząt

Czyli różnego rodzaju szampony dla psów, szczotki, grzebienie, produkty do czyszczenia uszu i oczu, a także cążki do paznokci – to artykuły, których w żadnym schronisku nigdy nie jest zbyt wiele.

Transportery i kojce

Transportery są potrzebne do bezpiecznego transportu zwierząt np. do weterynarza, natomiast kojce zapewniają im prywatną przestrzeń oraz pozwalają odseparować zwierzęta, które np. za sobą nie przepadają. Jeśli np. masz dostęp do solidnych przęseł czy furtek, to taki dar z pewnością zostanie dobrze przyjęty przez schronisko.

Na koniec radzimy, aby chcąc zrobić prezent schronisku dla bezdomnych psów, zawsze najpierw się z nim skontaktować i ustalić, czego aktualnie najbardziej potrzebuje – lista potrzeb może być uzależniona np. od pory roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie