Słynne pomniki psów na świecie

Rola psa w ludzkim życiu jest na tyle istotna, że w wielu krajach stawia się im nawet pomniki, które są lokalnymi atrakcjami turystycznymi. Na całym świecie istnieje wiele pomników dedykowanych psom, a kilka z nich prezentujemy w naszym artykule.

Pomnik Hachiko w Tokio

To być może najbardziej znany na świecie pomnik psa, upamiętniający zwierzaka rasy akita inu o imieniu Hachiko. Pies jeszcze za życia stał się symbolem niebywałej wierności, gdy przez blisko 10 lat, każdego dnia czekał na swojego zmarłego na stacji kolejowej Shibuya w Tokio. Polecamy wspaniały film na podstawie tej historii z Richardem Geere w roli głównej.

Pomnik Balto w Nowym Jorku

Pomnik znajdujący się w Central Parku w Nowym Jorku upamiętnia husky'ego siberian o imieniu Balto, który w 1925 roku pomógł dostarczyć serum przeciw błonicy do Nome na Alasce, przechodząc przez skrajnie trudne warunki zimowe. Ta historia stała się kanwą znanego filmu animowanego.

Pomnik Greyfriars Bobby w Edynburgu

Bobby był terierem szkockim, który przez 14 lat wiernie trwał przy grobie swojego zmarłego właściciela. Jego pomnik znajduje się w pobliżu cmentarza Greyfriars Kirkyard i jest bardzo popularną atrakcją turystyczną.

Pomnik Fido w Borgo San Lorenzo

Fido stał się sławny za sprawą swojej lojalności wobec zmarłego właściciela, na którego czekał każdego dnia na przystanku autobusowym przez 14 lat od jego śmierci w okresie II Wojny Światowej. Pomnik upamiętniający tę niebywałą wierność znajduje się w Borgo San Lorenzo.

Pomnik Łajki w Moskwie

W stolicy Rosji znajduje się monument poświęcony słynnej Łajce, czyli pierwszemu psu, który został wysłany w kosmos na pokładzie Sputnika 2 w 1957 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie