Pies Stróżujący - OGÓLNE Zasady utrzymania psów stróżujących (podwórkowych)

Jak się nimi opiekować?

UWAGA!!! Trzymanie psa na łańcuchu lub innej uwięzi albo w kojcu przez większą część doby jest znęcaniem się nad psem!!!

DZIENNE MIEJSCE POBYTU:
Psy powinny mieć zapewnione nasłonecznione miejsce-wybieg (kojec) ogrodzone i przykryte siatką, osłonięte od wiatrów zachodnich i północnych (z dwóch stron - “kąt”), ciepłą - “dwuizbową” budę, kojec zabezpieczony przed nadmiernym nasłonecznieniem i deszczem w 3/4 zadaszeniem, wybieg częściowo (w 1/2) pokryty drewnianym podestem. Teren kojca nie może podmakać podczas długich opadów atmosferycznych. Psy muszą mieć stały dostęp do czystej i świeżej wody do picia.

Kojce spełniające wymagania TOZ muszą zapewniać humanitarne warunki bytowe psom stróżującym oraz skutecznie chronić ludzi przed psami niebezpiecznymi np. w czasie dnia, gdy na terenie firmy przebywają jej klienci albo np. wieczorami, gdy w domu gospodarzy przebywają goście.

ŻYWIENIE:
Ze względu na wygodę i higienę karmienia oraz pożywność posiłków należy bezwzględnie karmić psy karmą “suchą” !!! Ze względu na łatwość psucia się po zamoczeniu należy pojemnik z karmą ustawiać w suchym i zabezpieczonym przed deszczem miejscu w odległości ok. 1 m od naczynia z wodą do picia.

W zależności od pory roku należy podawać jedzenie inaczej. Zimą podajemy karmy dla psów pracujących dwa razy dziennie a w przypadku silnych mrozów okraszamy drobno krojoną słoniną lub boczkiem (surowe). Wiosną i jesienią w chłodne dni podajemy karmę dla pracujących raz dziennie. W dni ciepłe i latem przechodzimy na karmę standard lub dietetyczną (upały) podając raz dziennie i ewentualnie stosując 1 dniowy post raz w tygodniu np. w niedziele. Ilość podawanego jedzenia zależy od kondycji psa. Im pies chudszy tym lepiej i bardziej kalorycznie, a im znaczniej otyły tym mniej karmimy i żywimy bardziej dietetycznie.

Psy młode żywimy karmami dla psów młodych, rosnących. Podobnie karmimy suki ciężarne i karmiące.

Psy stare żywimy podobnie jak dorosłe ale staranniej. Są one bardziej wrażliwe na przekarmianie latem w upały !!! oraz na niedożywienie zimą w silne mrozy !!!

Z dostępnych na rynku karm zalecam Friskies, Bosch, Happy Dog, Purina, Doggy, itp. oryginalne karmy zachodnie dobrej i zadowalającej jakości.

W sprawie doboru odpowiedniej karmy proszę się konsultować z lekarzem weterynarii opiekującym się Państwa psem albo bezpośrednio z lek. wet. Szczepanem Kawskim, autorem niniejszego opracowania, komórkowy nr telefonu: 0-602-732-179.

PIELĘGNACJA:
Unikamy zbyt częstego kąpania psa !!! W razie potrzeby stosujemy specjalne szampony pielęgnacyjno-lecznicze lub lecznicze. W tej sprawie należy zasięgnąć informacji swojego lekarza weterynarii lub u mnie wg zasady jak wyżej.

Można stosować polewanie wodą w dokuczliwe upały, ale tak by nie denerwować zwierzęcia !!!

Szczotkowanie psów długowłosych jest codzienną powinnością opiekunów gdy włos ma tendencję do tworzenia kołtunów. W innych przypadkach wystarczy regularnie 1-2 razy w tygodniu. Szczotkowanie powinno się odbywać poza kojcem.

PROFILAKTYKA ZDROWOTNA:
Regularne szczepienia (co roku), comiesięczne odpchlenia i odrobaczania - 4 razy w roku (raz na kwartał) ustrzegą psa przed zachorowaniami i pasożytami.

Od maja do listopada należy stosować środki przeciw pchłom i kleszczom. Rodzaj preparatu należy konsultować z lekarzem weterynarii.

SPACERY:
Regularne spacery - 2 razy dziennie są warunkiem prawidłowego rozwoju psychicznego psa i zapobiegają nadmiernej agresywności wobec pracowników, a także zapobiegają brudzeniu kojca odchodami.

OPIEKUNOWIE:
Powinni zostać przeszkoleni w zasadach obchodzenia się z psem i opiekowania się nim oraz z niniejszym poradnikiem i ustawą “O Ochronie Zwierząt”. Po przeszkoleniu winni potwierdzić ten fakt własnoręcznym oświadczeniem w tej sprawie iż znają swoje obowiązki w tej sprawie.

Mają obowiązek dbać o psa, traktować go odpowiednio i realizować wytyczne niniejszego poradnika

SŁUŻBA NOCNA:
W nocy (po zamknięciu obiektu do ponownego otwarcia) pies lub psy winny przebywać cały czas ze stróżem nocnym po to by ostrzegać go przed napadem i towarzyszyć mu podczas obchodów terenu. Nie wolno puszczać psów luzem ponieważ mogą wówczas samowolnie opuścić teren strzeżony i włóczyć się po okolicy oraz są narażone na zabicie lub otrucie przez ewentualnych napastników i są bezużyteczne dla stróża, który ma ograniczone możliwości obserwacji reakcji psów. Rola stróża powinna w czasie napadu lub kradzieży ograniczyć się do powiadomienia stosownych służb ochrony drogą telefoniczną lub radiową. Pies lub psy powinny chronić i ostrzegać o niebezpieczeństwie swojego opiekuna.



INSTRUKCJA OPIEKI NAD psami stróżującymi
(dla pracowników)


Co należy, a czego nie należy i nie wolno robić? PSY pilnujące (stróżujące, podwórkowe) NALEŻY NALEŻYCIE KARMIĆ, ALE NIE WOLNO DOKARMIAĆ !!!

ŻYWIENIE - PRZESTROGI:

* szczególnie nie wolno podawać MLEKA, wędlin, wędzonek, wyrobów garmażeryjnych oraz smażonych, pieczonych i przyprawianych pokarmów !!!;
* jeśli psy są karmione tradycyjnie to nie mogą to być resztki z pokarmów dla ludzi oraz muszą mieć konsystencję stałą a nie wodnistą (żadnych zup czy zalewajek!!!);
* posiłki muszą być kompletne i zbilansowane - jest to bardzo trudne i czasochłonne dlatego lepiej odżywiać karmami suchymi, które w dodatku, póki są suche, nie kisną i nie psują się !!!


POZA TYM:
NIE WOLNO DRAŻNIĆ ZWIERZĄT !!!
ZWIERZĘTA NALEŻY TRAKTOWAĆ HUMANITARNIE W MYŚL USTAWY “O OCHRONIE ZWIERZĄT” !!!

Psom należy zapewnić przyjaźń, spokój, cień, zawsze świeżą i czystą wodę, dostatek zdrowego pożywienia oraz ochronę przed wiatrem i deszczem, a także ciepłą budę i swobodę ruchu w kojcu.

NIE WOLNO SZCZUĆ PSÓW PRZECIW LUDZIOM !!!

NIE WOLNO SZCZUĆ PSÓW PRZECIW KOTOM I INNYM ZWIERZĘTOM !!!

http://zotozwro.org.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie