Jak powszechnie wiadomo, suczki sikają w kuckach, psy natomiast podnoszą nogę. Ale czy na pewno? Zdarza się, że samce wybierają wygodniejszą pozycję kuczną, co niezmiernie dziwi ich właścicieli. Dlaczego pies nie podnosi nogi przy sikaniu? Najczęstsze powody krótko omawiamy w naszym poradniku.
Szczególnie młode psy (szczeniaki) mogą mieć tendencję do sikania w pozycji kucznej, ponieważ jest ona dla nich naturalna. Jeśli nie podpatrzą alternatywnego zachowania u innych psów (brak socjalizacji), to stan ten może się przedłużyć. Warto natomiast uzbroić się w cierpliwość i nie panikować. Psy zazwyczaj zaczynają podnosić nogę między 6. a 12. miesiącem życia – w tym okresie wzrasta poziom testosteronu odpowiedzialnego za „męskie” zachowanie psów.
Co ciekawe, wcześnie wykastrowane samce, jeszcze przed okresem dojrzewania (ok. 6 miesiąca), mogą nigdy nie wykształcić nawyku podnoszenia nogi – jest to spowodowane zbyt niskim poziomem testosteronu. Jest to jeden z powodów, dla których nie warto spieszyć się z zabiegiem kastracji.
Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie wszystkie psy podnoszą nogę przy sikaniu. Niektóre po prostu wolą kucać, zwłaszcza jeśli nie mają silnej potrzeby oznaczania terytorium, ponieważ są wyprowadzane głównie do przydomowego ogródka. Tendencję do sikania w kuckach mają też psy ras małych.
Niepokojąca jest wyłącznie sytuacja, w której pies wcześniej podnosił nogę, ale nagle przestał. Może to być objaw problemów zdrowotnych, takich jak ból stawów, problemy neurologiczne czy urazy. Warto, dla świętego spokoju, skonsultować to z weterynarzem.