Jedną z najbardziej pożądanych cech wyglądu pinczera miniaturowego są spiczaste, efektownie stojące uszy. Wielu właścicieli szczeniaków z niecierpliwością czeka na moment, gdy uszy osiągną docelowy kształt. Kiedy powinno to nastąpić? Dowiesz się tego z naszego poradnika.
Nie ma co się denerwować
To zrozumiałe, że kupując rasowego psa z hodowli zależy nam, aby prezentował się dokładnie w typie rasy. Czas, w którym pojawia się efekt stojących uszu u pinczera miniaturowego jest jednak dość płynny. Trzeba zatem uzbroić się w cierpliwość.
U większości pinczerów miniaturowych uszy zaczynają się prostować między 8. a 16. tygodniem życia. Jeśli Twój pinczer jest starszy, a uszy nadal ma oklapnięte, to nie denerwuj się – być może potrzebuje więcej czasu.
Efekt stojących uszu pojawi się dopiero wtedy, gdy chrząstki w uszach będą wystarczająco silne, aby utrzymać płaty skórne w górze.
Wiele zależy też od pochodzenia psa. Jeśli jedno z rodziców nie miało w pełni stojących uszu, to istnieje prawdopodobieństwo, że Twój pupil odziedziczył po nim tę cechę.
Co można zrobić, gdy uszy nadal nie stoją?
Jeśli uszy Twojego pinczera nie stanęły do osiągnięcia przez niego 6. miesiąca życia, to możesz zacząć stosować metody wspierające ten proces. Na początek upewnij się, że dieta pupila jest zasobna w białko i wapń, niezbędne do rozwoju chrząstki.
Dopuszczalne jest delikatne masowanie okolic za uszami – pod palcami wyczujesz miękkie chrząstki. Stymulowanie ich może przyczynić się do stopniowego podnoszenia się uszu u Twojego psa.
Pamiętaj również, że nie wszystkie pinczery miniaturowe mają stojące uszy – niektóre mogą mieć uszy półstojące, co również jest akceptowane w przypadku tej rasy i nie świadczy o złamaniu wzorca.