Zmodyfikowany podział ras psów

  1. Aportery:  retriever  z Zatoki Chesapeake, retriever kędzierzawy, retriever prostowłosy, golden retriever, labrador retriever, retriever z Nowej Szkocji, pudel duży, pudel średni.

  2. Wyżły: spaniel bretoński, wyżeł niemiecki krótkowłosy, wyżeł niemiecki szorstkowłosy, pointer, gryfon Korthalsa.

  3. Spaniele: amerykański cocker spaniel, clumber spaniel, cocker spaniel angielski, angielski springer spaniel, irlandzki spaniel wodny, sussex spaniel, walijski springer spaniel.

  4. Setery: seter angielski, seter irlandzki, seter gordon.

  5. Wszechstronne psy myśliwskie: portugalski pies wodny, wyżeł węgierski, wyżeł weimarski.

  6. Charty: chart afgański, chart rosyjski, chart angielski greyhound, wilczarz irlandzki, chart perski saluki, szkocki deerhound, chart angielski whippet.

  7. Psy gończe: amerykański i angielski foxhound, baset hound, beagle, coonhound, bloodhound, harrier, otterhound.

  8. Psy stróżujące: bullmastif, dalmatyńczyk, dog niemiecki, duży pies pirenejski, komondor, kuwasz, mastif, rottweiler.

  9. Psy do obrony osobistej: bokser, doberman, sznaucer olbrzym, rodezyjski ridgeback, sznaucer średni.

  10. Psy pociągowe: berneński pies pasterski, nowofundland, bernardyn.

  11. Psy do polowań na gryzonie: airedale terier, terier australijski,  bedlington terier, border terier, boston terier, cairn terier, dandie dinmont terier, irlandzki terier, kerry blue terier, lakeland terier, manchester terier, norfolk terier, norwich terier, parson jack russell terier, szkocki terier, sealyham terier, silky terier, skye terier, foksterier krótkowłosy, foksterier szorstkowłosy, walijski terier, west highland white terier, jamniki, sznaucer miniaturowy.

  12. Psy do walk: amerykański staffordshire terier, bullterier, staffordshire bullterier.

  13. Psy do towarzystwa: małpi pinczer, bichon frise, gryfonik brukselski, buldog angielski, buldog francuski, cavalier King Charles spaniel, King Charles spaniel, chihuahua, charcik włoski, japoński chin, lhasa apso, maltańczyk, pinczer miniaturowy, papillon, pekińczyk, szpic miniaturowy, mops, shih tzu, spaniel tybetański, terier tybetański,  pudel miniaturowy, yorkshire terier.

  14. Psy w typie szpica: akita inu, alaskan malamute, chow chow, keeshond, norweski pies na łosie, samojed, schipperke, syberyjski husky.

  15.  Psy pasterskie: owczarek australijski, bearded collie, owczarki belgijskie, border collie, owczarek niemiecki, owczarek staroangielski, puli, owczarek szetlandzki,

  16. Psy zaganiające: australijski pies do bydła, bouvier flandryjski, welsh corgi cardigan, welsh corgi pembroke.

A co z mieszańcami międzyrasowymi, kundlami i tak zwanymi „rasami nieuznanymi"? Każda rasa jest zdeterminowana przez swoje podłoże genetyczne. Pewien określony zespół genów, jaki posiada, pozwala nam przewidywać zachowania jej przedstawicieli, budowę, wielkość, długość włosa i umaszczenie.

Przy krzyżówkach międzyrasowych tracimy wiele z tej przewidywalności, bowiem to, które geny rodzicielskie i w jakiej kombinacji zostaną przekazane potomstwu jest jedynie dziełem przypadku. Na szczęście pewne badania pokazują, ze nawet nie znając pochodzenia psa, możemy poczynić różne przypuszczenia co do jego zachowań. John Paul Scott i John L. Fuller przeprowadzili serię eksperymentów opartych na selektywnej hodowli w Bar Harbor. Na podstawie tych badań sformułowali regułę, która dosyć dobrze się sprawdza. Otóż według nich, mieszaniec ma tendencję do zachowań charakterystycznych dla tej rasy, do której jest najbardziej podobny. Jeśli więc mieszaniec owczarka niemieckiego i labradora wyglądem przypomina labradora, jego zachowania także będą zbliżone do specyficznych dla tej rasy, podczas gdy potomek tej samej mieszanki przypominający owczarka, będzie go przypominał i zachowaniem. Z drugiej strony jednak, o czym była mowa już wcześniej, mieszańce międzyrasowe wykazują często zachowania mieszane, charakterystyczne dla obu form rodzicielskich. Im mniej dany pies jest podobny do któregokolwiek z rodziców, tym większe prawdopodobieństwo, że jego zachowania także będą mieszane. Wynika z tego, że aby przewidywać zachowania mieszańca, trzeba najpierw zdecydować, którą ze znanych ras przypomina. No i trzeba być przygotowanym, iż prognozy takie nigdy się nie sprawdzą w stu procentach.

Czasami najlepiej oprzeć się na opisanym już podziale na grupy. Bywa bowiem, że trudno określić, jaką konkretną rasę przypomina dany pies, łatwiej za to uchwycić typ charakterystyczny dla danej grupy psów, klasyfikując psa jako rodzaj spaniela lub gończego. Dysponując taką wiedzą, łatwiej określić przypuszczalne wzory zachowań danego zwierzęcia.

Sam często doświadczałem błogosławieństwa korzystania z owych przybliżeń; choćby wtedy, gdy moja przybrana córka przygarnęła szczenię, nazwane przez nią Bella. Z wyglądu suczki dało się jedynie wywnioskować , że nieco przypominała charta. Była co prawda mniejsza, inaczej nosiła ogon i miała nieco inny pokrój. Zupełnie nie wiem, jaka mieszanka ras zdolna była wyprodukować zwierzę o takim wyglądzie (zastanawialiśmy się nad tym wielokrotnie!). Jednak zgodnie ze swym wglądem, przejawiała zachowania, typ emocjonalności, temperament i poziom aktywności charakterystyczny dla chartów właśnie. Przysparzała też podobnych problemów podczas szkolenia.

Nie mieliśmy zielonego pojęcia o jej pochodzeniu, udawało się nam jednak znakomicie przewidzieć jej zachowania w rozmaitych sytuacjach. Traktowaliśmy ją po prostu jak charta. Ale czasami mnie zadziwiała, jak choćby wtedy, gdy rzuciła się do wody, by wyciągnąć zabawkę, czego żaden chart nigdy by nie zrobił, bo one nie lubią pływać i nie są wielkimi entuzjastami wody. Jak słusznie zauważył jeden z behawiorystów: „Zawsze należy się spodziewać, że psy z przypadkowych krzyżówek wykażą przypadkowe zachowania".

„Dlaczego twój pies zachowuje się w ten sposób?”,

autor Stanley Coren wydawnictwo: Galaktyka

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie