Zalety małych psów – warto je wziąć pod uwagę przy wyborze pupila!

Małe psy są urocze, bywają hałaśliwe i nadaktywne, natomiast bez wątpienia są ciekawą propozycją dla osób szukających niekłopotliwego pupila. Nieprzypadkowo obserwujemy duże zainteresowanie takimi rasami, jak Yorkshire terrier, Jack Russel terrier czy sznaucer miniaturowy. Najważniejsze zalety małych psów znajdziesz w naszym poradniku.

Niskie koszty utrzymania

Choć w przypadku posiadania psa koszty zawsze powinny schodzić na drugi plan, to jednak nie można nie zauważyć, że mały czworonóg jest „tańszy” w utrzymaniu niż duży. Po prostu mniej je, dzięki czemu właściciele nie będą ponosić sporych wydatków na zakup markowej karmy.

Idealne na małą powierzchnię

Osoby mieszkające w małym mieszkaniu, a marzące o posiadaniu psa, powinny rozważać właśnie małe kundelki lub przedstawicieli małych ras. Nie chodzi tutaj wcale o to, że niewielka powierzchnia ogranicza swobodę większych psów (od zaspokojenia potrzeb ruchowym pupila są spacery). Mamy raczej na myśli względy praktyczne, a więc znalezienie psu własnego kąta czy niezaburzenie funkcjonalności mieszkania przez porozstawiane miski, walające się zabawki, legowisko etc.

Można zabrać pupila na wakacje

Małe psy raczej nikomu nie przeszkadzają, dlatego właściciele hoteli i pensjonatów z reguły nie widzą problemu w tym, aby goście przyjechali ze swoim pupilem. Przedstawiciel małej rasy spokojnie może zostać w pokoju na kilka godzin i raczej nie poczyni w tym czasie żadnych zniszczeń, o ile oczywiście jest dobrze wychowany.

Łatwiej znaleźć dla niego opiekę

Gdy okaże się, że właściciele muszą zostawić psa na kilka dni, to o wiele łatwiej będzie zorganizować opiekę dla niekłopotliwego malucha niż dla np. przedstawiciela molosów. Większość osób nie odmówi przyjęcia pod swój dach psa małej rasy, natomiast z psami dużymi czy tym bardziej olbrzymimi jest już spory kłopot.

Są mniej wymagające dla dzieci

Mały pies jest idealnym wyborem dla rodzin z dziećmi, a już zwłaszcza w sytuacji, gdy rodzicom zależy na szybkim zaangażowaniu pociechy w opiekę nad psem. Dziecko w wieku wczesnoszkolnym nie powinno mieć problemu z wyprowadzeniem psa na spacer – mały pupil nie ma na tyle siły, aby przewrócić dziecko czy zerwać się ze smyczy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie