Wybierasz się z psem nad wodę? Pamiętaj o tych zasadach

Wizyta nad wodą to ogromna frajda dla większości czworonogów. Rolą właściciela jest jednak zorganizowanie wyprawy w taki sposób, aby zwierzak był w 100% bezpieczny. Pies nie może być puszczony samopas, właściciel musi przez cały czas kontrolować jego zachowanie. W tym poradniku znajdziesz najważniejsze zasady, dzięki którym wodne szaleństwa nie skończą się dla psa jakimiś przykrymi konsekwencjami.

Zabierz ze sobą wodę pitną

Jest pewne, że podczas zabawy psu zachce się pić. Zwierzak nie kalkuluje. Zaspokaja swoje potrzeby w najprostszy możliwy sposób. To oznacza, że może sięgnąć po wodę z jeziora, rzeki czy nawet morza, co jest dla niego potencjalnie niebezpieczne. Szczególnie dotyczy to wody morskiej, która – paradoksalnie – odwadnia. Dlatego zawsze miej przy sobie zapas wody pitnej i miskę, z której zwierzak będzie mógł się spokojnie napić.

Wskaż psu miejsce wejścia do wody

Nie może być tak, że pies wpada do wody bez żadnej kontroli ze strony właściciela. Nie zakładaj, że zwierzę bez problemu znajdzie drogę powrotną. Może się zdarzyć, że w ferworze zabawy straci orientację i spróbuje wyjść z wody np. w szuwarach czy w pobliżu pomostu, co będzie oczywiście niemożliwe.

To Ty wyznaczasz miejsce wejścia do wody. Gdy pies już wskoczy do jeziora, rzeki czy morza, poczekaj na brzegu, aż pupil się wyszaleje. W ten sposób ułatwisz mu odnalezienie drogi powrotnej i wzmocnisz jego poczucie pewności siebie.

Smycz zawsze pod ręką

Podstawowa zasada brzmi: nad wodę możemy zabrać wyłącznie psa, który perfekcyjnie opanował komendy. Zwierzak musi być posłuszny właścicielowi, aby w razie czego możliwe było jego natychmiastowe przywołanie. Pamiętaj, że nie wszyscy ludzie kochają psy. Niektórzy się ich boją, dlatego nie możesz narażać innych plażowiczów na nieprzyjemne doświadczenia.

Zawsze miej przy sobie smycz, aby móc szybko zapiąć psa i zabrać ze strefy, w której bawią się dzieci. Zwróć również uwagę na to, czy na danej plaży w ogóle mogą przebywać zwierzęta. Jeśli nie, nie ignoruj zakazu.

Nie zmuszaj psa do zabawy w wodzie

Większości właścicieli wydaje się, że każdy pies potrafi pływać, a to oczywiście nieprawda. Są czworonogi, które panicznie boją się wody, nie opanowały umiejętności pływania i zwyczajnie nie lubią  mokrych zabaw. Musisz to uszanować. Nie próbuj na siłę zachęcać psa do wchodzenia do wody. Nigdy nie wrzucaj go do jeziora czy morza znienacka. W ten sposób tylko wyrządzisz mu krzywdę i utrwalisz w nim lęk przed wodą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.