Twój pies też kręci się w kółko, zanim się położy?

Jeśli tak, to na pewno zastanawiasz się, po co właściwie to robi? Odpowiedź jest dość prosta, ale należy jej poszukać w bardzo dawnych czasach, gdy psy były jeszcze półdzikie i trzymano je wyłącznie w obejściu domu. Rytuał kręcenia się w kółko miał dla psów ogromne znaczenie praktyczne. Przekonaj się, jakie dokładnie.

Wicie gniazda

Oczywiście psy nie wiją gniazda w takiej formie, jak robią to chociażby ptaki, ale zwyczaj kręcenia się w kółko przed położeniem się w konkretnym miejscu ma z tym duży związek. Otóż dawniej, gdy psy mieszkały na dworze, musiały się jakoś chronić przed zimnem. Dzięki wielokrotnemu obchodzeniu jednego miejsca mogły ugnieść trawę i przygotować sobie miękkie, nieco cieplejsze legowisko, które przypominało gniazdo.

Ten zwyczaj przejęły współczesne psy, które przecież w większości przypadków nie muszą wcale szykować sobie legowiska, bo otrzymują je od właścicieli. Mimo to geny okazują się silniejsze i czworonogi nadal nie mogą sobie odmówić obowiązkowego kilkakrotnego obejścia posłania – robią to nawet przed położeniem się na kanapie czy na łóżku właściciela!

Nie tylko okrążanie, ale też drapanie

U niektórych psów obserwuje się zwyczaj drapania legowiska, dywanu czy skrawka podłogi przed położeniem się. Z czego to wynika? To oczywiście również spuścizna po przodkach. Dawniej psy drapały ziemię po to, aby zerwać jej wierzchnią warstwę. Latem dawało to ochłodę, a zimą zapewniało nieco cieplejsze warunki do spania – szczególnie po wykopaniu głębszej jamy.

Jeśli więc Twój pies uporczywie drapie poduszkę w legowisku, to nie martw się – w ten sposób po prostu daje upust swoim instynktownym potrzebom.

Dlaczego pies okrąża miejsce, w którym chce się załatwić?

Na pewno wielokrotnie zdarzyło Ci się to zaobserwować. To kolejna tajemnica psiej natury, którą udało się rozwiązać behawiorystom. Po pierwsze: ten rytuał ma związek z tym, że ruch usprawnia przesuwanie treści żołądka do jelit i dalej do odbytnicy. Pies po prostu okrąża upatrzone miejsce, aby szybciej się załatwić.

Po drugie: robienie pętli wokół wybranego miejsca pozwala dokładnie ugnieść wyższą trawę, co z kolei ułatwi zwierzakowi wypróżnienie się. Ot, i cała tajemnica.

Psia natura jest fascynująca i naprawdę warto czasami zastanowić się, dlaczego pupil zachowuje się w taki, a nie inny sposób. Często źródłem jest jego pierwotny instynkt.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.