Towarzyskość psów

Kryterium towarzyskości  stanowi, jak miły jest pies w zachowaniach wobec ludzi, psy wysoko oceniane pod względem tej cechy domagają się uwagi, chcą być blisko człowieka, są przyjazne i uczuciowe. Nisko oceniane są często opisywane jako pełne rezerwy, powściągliwe. Bardzo towarzyskie psy rzadko bywają lękliwe, mało towarzyskie - przeciwnie - często są płochliwe, unikają ludzi, zwłaszcza mało sobie znanych lub obcych. U ludzi tę cechę osobowości nazywamy ugodowością.

  • Wysoka towarzyskość: setery, gończe, aportery, spaniele.

  • Umiarkowanie wysoka towarzyskość: wszechstronne psy myśliwskie, psy pociągowe, wyżły, szpice.

  • Umiarkowanie niska towarzyskość: psy pasterskie, psy do polowania na gryzonie, psy stróżujące, psy do towarzystwa.

  • Bardzo niska towarzyskość: psy zaganiające, psy do obrony osobistej, psy do walk, charty.

Opinia ekspertów zdaje się potwierdzać popularne stereotypy, że setery, retrievery i spaniele są niesłychanie przyjacielskie i uczuciowe. Pewnym zaskoczeniem może być fakt, iż psy gończe okazują się niemal równie przyjacielskie, ale sam - będąc właścicielem beagle'a - mogą potwierdzić, że potrzeba kontaktu z człowiekiem jest u tej rasy wręcz niesłychana. Czasami, kiedy jestem zajęty, nawet rozpraszająca.

Takie psy wszak mogą dostarczyć wiele przyjemności. Nikogo nie dziwi, ze psy obrończe i do walk nie są zbytnio towarzyskie. Charty też zostały ocenione nisko, ale to bardzo zróżnicowana pod względem tej cechy grupa, poczynając od szkockiego deerhounda, który znajduje się wśród 25 najwyżej ocenianych, a kończąc na saluki, znajdującym się na szarym końcu ostatniej 25.

„Dlaczego twój pies zachowuje się w ten sposób?”,

autor Stanley Coren wydawnictwo: Galaktyka

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie