Czy pies może bez problemów żyć w jednym domu z królikiem , kotem lub innymi zwierzętami?
Zastanawiamy sie jak uniknąć konfliktów i czy jest to w ogóle możliwe. Trzeba pamiętać ze pies jest drapieżnikiem, zdolnym do polowania i zabijania ofiar, a jego łowieckie zachowania uaktywniają sie na widok poruszajacych sie małych i dużych zwierząt. Głodny czy najedzony pies poluje mimo wszytko. Pies nie poluje jednak na członków stada , zwierząt z którymi został socjalizowany. Okres socjalizacji, czyli pierwsze tygodnie życia szczenięcia jest bardzo ważnym okresem rozwoju motorycznego, emocjonalnego i okresem kiedy przystosowanie jest łatwe i pozwala szczenięciu na identyfikacje ze swoim gatunkiem lub gatunkiem obecnym w czasie ego okresu.
Okres socjalizacji przypada miedzy 7-12 tyg. życia psa i wpływa na cale jego późniejsze relacje z otaczającym go światem. Pierwotna socjalizacja redukuje w znacznym stopniu zachowania łowieckie choć nie eliminuje ich całkowicie. Jeśli pies w młodym wieku był socjalizowany z kotem to będzie go respektował w domu, ale jest wysoce prawdopodobne i czasem sie zdarza u psów o wysokim stopniu instynktu łowieckiego ze poza domem jeśli kot będzie uciekać pies zacznie go gonić.
Drugi problem to tendencje do zawężania socjalizacji do określonego typu osobników w obrębie danego gatunku. Jeśli szczenię będzie socjalizowane z białymi królikami to w przyszłości łatwiej mu będzie akceptować białe umaszczenie niż np. kolorowe ciemne. Jak najlepiej postępować aby współżycie pomiędzy psem a innymi zwierzętami układało sie pomyślnie? Jeśli mamy już w domu jakieś zwierzęta to najlepiej jeśli zdecydujemy sie na wzięcie szczeniaka w wieku około 7-8 tyg. i sami zapewnimy mu właściwą socjalizacje. Wzięcie psa starszego który nie był we wcześniejszym okresie socjalizowany z danym gatunkiem jest ryzykowne, ale nie niewykonalne. Jednak wymaga dużego zaangażowania i pracy ze strony właścicieli.
Pierwsze spotkanie szczenięcia z małymi zwierzętami musza przebiegać zawsze pod stałym nadzorem właściciela. W czasie, gdy właściciela nie ma lub jest zajęty zwierzęta powinny być rozdzielone. Właściciel musi kontrolować ruchy szczenięcia aby nie atakowało swojego przyszłego towarzysza. Z drugiej strony trzeba uważać, aby szczenię nie poniosło zbyt nieprzyjemnych doświadczeń z obcowania z kotem, czy królikiem. Właściciel musi stworzyć dobre warunki aby zwierzęta dobrze sie poznały , nauczyły odpowiednich zachowań względem siebie i nie kojarzyły siebie nawzajem negatywnie.
Wprowadzenie szczenięcia do domu w którym jest kot dorosły przebiega zazwyczaj bez większych kłopotów. Kot ma czas, żeby przyzwyczaić sie do obecności psa zanim malec urośnie . Należy pozwolić na to by kot sam wyznaczył granice ruchliwemu szczenięciu jak również by miał możliwości odizolowania sie od niego. Wprowadzenie kociaka do domu w którym jest dorosły pies niesocjalizowany z kotami może stanowić problem, ale nie musi. Jest to spawa indywidualna zależna od osobowości psa i samego właściciela. Jeśli np. zarówno pies i kot przeszły prawidłową socjalizacje ogólną z dużą ilością stymulujących bodźców w otoczeniu, jeśli pies jest z natury spokojny i delikatny i jeśli zwierze nie przejawia problemów z zachowaniem, to jest spora szansa że uda sie przyzwyczaić je do wspólnego życia.
Joanna Misztela
http://www.happy-dog.pl/