Jak widzi pies?

Wbrew powszechnie panującej opinii, psy widzą kolory (nie tylko biały oraz czarny). Barwy, które dostrzegają, nie są jednak takie same, jak te, które na co dzień widzą ludzie. Czworonożni przyjaciele mają szersze pole widzenia oraz wykazują dużą wrażliwość na ruch i światło. Zastanawiasz się, jak właściwie widzi Twój pupil? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka jest różnica między wzrokiem człowieka i psa.

Jak dbać o wzrok psa?

Zanim o tym, jak widzi pies, warto na początek poznać kilka ważnych zasad, które pozwolą na odpowiednią ochronę oczu naszego futrzaka. Poza dbaniem o jego odpowiedni i zrównoważony rozwój (np. poprzez podawanie mu wysokiej jakości karmy takiej jak Happy Dog), nie wolno zapominać o pielęgnacji tak ważnego narządu jak wzrok. Niestety, psy często miewają poważne problemy, takie jak łzawienie czy mocno zaczerwienione spojówki. Aby zapobiec takim sytuacjom, trzeba wnikliwe obserwować oczy pupila. Wszelkie wypływy i inne zmiany w jego obrębie będą świadczyły o stanie zapalnym. Ponadto, raz na jakiś czas powinno się także delikatnie odchylić powiekę psa i sprawdzić czy spojówka jest odpowiedniego koloru oraz czy nie pojawia się na niej żółta wydzielina. Zauważenie którejkolwiek z tych zmian wiąże się z koniecznością jak najszybszego odwiedzenia gabinetu weterynaryjnego.

Wrażliwy na ruch i światło

Psy, podobnie jak koty, mają wewnątrz oka specjalną odblaskową błonę zwaną makatą. To ona odpowiedzialna jest za to, że gdy w ciemności poświeci się na psi pyszczek, jego oczy „świecą”. Pod tym względem zwierzęta są więc dużo bardziej wrażliwe na światło. Psy mają także inaczej osadzone oczy, dzięki czemu ich pole widzenia jest znacznie szersze – np. charty, mające bardzo wąską czaszkę, są w stanie zobaczyć nawet to, co dzieje się za nimi bez odwracania głowy! Niemniej istotną częścią psiego oka jest trzecia powieka – oczyszcza i chroni gałkę oczną, dlatego wszelkie zmiany w jej obrębie należy niezwłocznie skonsultować z weterynarzem.

Jakie kolory widzi pies?

Tak jak już zostało wspomniane – psy widzą kolory. Jest ich jednak zdecydowanie mniej niż tych, które obserwuje człowiek, dlatego można wzrok psa porównać do wzroku daltonisty. Jakie barwy dokładnie zauważa pupil? Z pewnością będzie to kolor żółty (widoczny zamiast barw od czerwonego aż do zielonego). W przypadku niebieskozielonego psiak będzie widzieć bezbarwny lub biały, a także różne odcienie szarości. Z kolei fiolet widziany jest jako niebieski. Podsumowując, pies widzi świat na żółto oraz niebiesko, a także w szarościach. Jednak mimo współczesnej technologii nadal trudno jednoznacznie ocenić czy jest tak na pewno – w końcu w procesie widzenia udział bierze także mózg, a nie tylko gałka oczna.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie