Gdy pies zjada swoje odchody – co może być tego przyczyną?

Być może niewiele osób słyszało o koprofagii, jednak mnóstwo właścicieli psów zmaga się z ohydnym zwyczajem ich pupili, jakim jest zjadanie przez nie własnych odchodów. To właśnie koprofagia. Skąd się bierze? Jakie jest podłoże tego zachowania? Czy można psa z tego „wyleczyć”? Odpowiedzi szukajcie w dzisiejszym artykule.

Zjadanie odchodów przez psa może być całkowicie normalne

Koprofagia, czyli z greki „zjadanie gnoju” jest wbrew pozorom powszechnym zjawiskiem w świecie zwierząt, także psów. Przede wszystkim obserwujemy je u oszczenionych suk, które zjadają odchody swoich młodych i w ten sposób czyszczą legowisko oraz eliminują ryzyko zwabienia zapachem innych drapieżników.

Odchody regularnie zjadają także młode psy, zwykle do ukończenia 6. miesiąca życia. Wynika to z ich ciekawości świata oraz naśladowania zachowań matki. Nie trzeba się tym szczególnie martwić. O problemie możemy mówić w sytuacji, gdy zainteresowanie odchodami naszemu psu nie mija.

Dlaczego mój pies zjada własne odchody?

Koprofagia może mieć tak naprawdę dwie postaci: albo pies zjada wyłącznie własne odchody, albo nie gardzi także odchodami innych psów, kotów, nawet koni. W pierwszym przypadku właściciel przynajmniej ma pewność, że pupil nie zarazi się jakimś świństwem od innego osobnika. Nadal jednak jest to zwyczaj, który trudno jest zaakceptować i należy z nim walczyć.

Aby ta walka była skuteczna musimy poznać przyczyny, dla których pies zjada odchody. Źródła problemu należy szukać w psiej psychice lub też w jego ewentualnych kłopotach ze zdrowiem. Istnieje kilka klasycznych powodów zjadania odchodów przez psa:

  • zaburzenia w organizmie – szczególnie częste są zaburzenia trawienia oraz flory bakteryjnej. Jeśli pies otrzymuje karmę, której nie może w pełni strawić, to jej resztki znajdują się w jego odchodach – wówczas zwierzak może mieć silną pokusę ich zjedzenia. Pies może także próbować wesprzeć swój organizm odchodami podczas terapii antybiotykowej lub gdy brakuje mu witamin;
  • problemy psychiczne – tendencję do zjadania odchodów mają psy bardzo zestresowane, szczególnie te, które były karane przez właściciela za załatwienie się w złym miejscu (np. w domu). Wówczas pies ze strachu przed karą jest gotowy do natychmiastowego zjedzenia odchodów;
  • walka o jedzenie – jeśli w jednym stadzie mieszka wiele psów, które muszą walczyć ze sobą o jedzenie, to najsłabszy osobnik prawdopodobnie zainteresuje się odchodami;
  • tęsknota i nuda – tendencję do zjadania odchodów mają psy opuszczone przez właścicieli, np. zamknięte w kojcu i odwiedzane tylko sporadycznie. Taki pies zwyczajnie się nudzi i z tych nudów może eksperymentować z jedzeniem odchodów. Drugim powodem będzie chęć zmuszenia właściciela, aby ten poświęcił psu trochę uwagi.

Walcz z tym szkodliwym zwyczajem

Właścicielowi absolutnie nie wolno akceptować psiej tendencji do zjadania odchodów, bo jest to nie tylko nieestetyczne, ale także groźne dla zdrowia pupila. Oczywistym jest też, że właściciel mimowolnie odsunie się od psa, który z ochotą zjada odchody, co doprowadzi do zerwania więzi między człowiekiem a zwierzęciem.

Dlatego z koprofagią trzeba walczyć. Jak? Jest kilka sposobów:

  • musisz natychmiast sprzątać odchody po tym, jak pies się załatwi;
  • zakładaj psu kaganiec i kontroluj go podczas spaceru;
  • poświęcaj psu mnóstwo czasu i nie dopuść, aby zaczął się nudzić;
  • ogranicz dostęp psa do odchodów innych zwierząt;
  • kup środek, który wspomaga trawienie karmy i sprawia, że odchody nie są już dla psa tak atrakcyjne.

Najważniejsze jest, abyś nie karcił psa za to, że zjada odchody – to tylko pogłębi problem.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie