Sen jest dla psa tak samo ważny, jak dla człowieka. Wiecznie niewyspany czworonóg jest bardziej podatny na choroby, może być drażliwy, a nawet agresywny. Większość psów na szczęście nie ma żadnych problemów z tym, aby smacznie przespać całą noc, a i w ciągu dnia uciąć sobie ożywczą drzemkę. Co jednak zrobić z pupilem, który ewidentnie nie może zasnąć, jego sen jest przerywany, a to odbija się również na pozostałych domownikach, którzy słyszą jego nocne spacery? Oto najbardziej prawdopodobne przyczyny problemu.
Jeśli pies nie może spać w nocy, chodzi po mieszkaniu, a nawet dobija się do sypialni właścicieli, to trzeba wziąć pod uwagę scenariusz, że jest chory. Profilaktycznie warto udać się z nim do weterynarza, ponieważ wiele groźnych chorób nie daje swoistych objawów. Być może tajemnicę uda się rozwiązać dzięki badaniu USG, które wykaże np. bolesne guzy.
To bardzo częsta przyczyna tego, że pies nie może zasnąć wieczorem, domaga się zabawy i przez pół nocy wędruje po mieszkaniu. Jeśli pupil cały dzień jest sam, to jak myślisz: co robi? Oczywiście, że śpi. Robi to z nudów, nie mając nic lepszego do roboty. Trudno się więc mu dziwić, że wieczorem nie jest zmęczony. Co można na to poradzić? Zaplanuj dodatkowy, wieczorny spacer, podczas którego pies będzie mieć okazję, by porządnie się wybiegać. To powinno pomóc.
Warto zastanowić się, czy przypadkiem pies nie jest przebodźcowany. To dość częsty problem u szczeniaków i młodych osobników, które wieczorem mogą liczyć na dużo zabawy z domownikami. Psu trudno jest zaakceptować fakt, że właśnie nastąpiła pora snu i trzeba kończyć harce. On chce jeszcze! W takiej sytuacji zwierzak może mieć problem z zaśnięciem.
Typowy problem psów po ciężkich przejściach oraz takich, które z jakiegoś powodu nie mogą dłużej spać z właścicielem w jednym pomieszczeniu czy nawet łóżku. Psu początkowo będzie trudno to zaakceptować i spróbuje najróżniejszych sposobów, by jednak dostać się do sypialni i zasnąć u boku ukochanego człowieka. Trzeba to przetrwać, bo konsekwencja jest na tym etapie zdecydowanie najważniejsza.
Teoretycznie może się wydawać, że legowisko jest dobrze dobrane do psa pod względem rozmiaru. Pamiętajmy jednak, że pies także ma swoje preferencje. Być może przeszkadza mu zapach legowiska? Może jest zbyt twarde lub zbyt miękkie? A może po prostu zostało położone w nieodpowiednim miejscu, w którym pies jest stale wystawiony na różne bodźce? Warto się temu przyjrzeć.