Dlaczego pies chrapie? 6 najbardziej prawdopodobnych przyczyn

Ten problem wydaje się nieco wyolbrzymiony, ponieważ początkowo chrapanie psa jest traktowane przez domowników z uśmiechem, a nawet bywa rejestrowane. Z czasem jednak głośny sen pupila zacznie dawać się wszystkim we znaki – szczególnie osobom zachowującym czujność w nocy. Dlaczego pies chrapie? Czy to oznaka choroby? Podajemy 6 najbardziej prawdopodobnych przyczyn.

  1. Pozycje sprzyjające chrapaniu – tutaj można porównać psa do człowieka. Ludzie także chrapią głównie wtedy, gdy przyjmują pozycję na plecach. Jeśli Twój pies śpi właśnie tak, ewentualnie na brzuchu, to chrapanie może być spowodowane uciskiem na jego drogi oddechowe. Psy śpiące na boku z reguły nie chrapią.
  2. Niektóre rasy mają tendencję do chrapania – dotyczy to przede wszystkim ras charakteryzujących się krótką kufą, czyli np. bokserów, pekińczyków, mopsów czy boston terrierów. Psy te mają nieco inną budowę dróg oddechowych, która sprzyja chrapaniu i głośnemu oddychaniu. Efekt ten będzie się nasilać wraz z wiekiem psa. W skrajnych przypadkach (bezdech) konieczne może być przeprowadzenie zabiegu regulacji dróg oddechowych.
  3. Nadwaga – jeśli Twój pies ma sporo nadprogramowych kilogramów lub po prostu jest otyły, to nic dziwnego, że chrapie. Duża masa naciska na drogi oddechowe, czego efektem jest głośne sapanie i właśnie chrapanie w nocy. Rada? Pies musi przejść na dietę i więcej się ruszać.
  4. Nieżyt nosa – jeśli pies ma katar lub surowicze wypływy z nosa, to jest zmuszony do oddychania pyskiem, co sprzyja chrapaniu. Warto wówczas ustalić przyczynę nieżytu – może to być alergia, przeziębienie, ale też poważna choroba.
  5. Wada wrodzona – niektóre psy rodzą się ze zdeformowanym podniebieniem miękkim, którego budowa powoduje utrudnione oddychanie, a tym samym chrapanie oraz charakterystyczne świszczenie. Pomóc może tylko interwencja chirurgiczna.
  6. Suche powietrze – ciekawostką jest fakt, że psy chrapią głównie zimą. Dlaczego? Ponieważ wtedy w mieszkaniu panuje bardzo niska wilgotność spowodowana włączonym ogrzewaniem. Warto przeprowadzić test i umieścić w pokoju, w którym śpi pies, elektroniczny nawilżacz powietrza. Jeśli to pomoże, mamy przyczynę.

W większości przypadków psie chrapanie nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak pies wcześniej nie chrapał i nagle zaczął, warto przyjrzeć się tematowi, a nawet poprosić o konsultację weterynaryjną.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie