Psia agresja zawsze ma swoje przyczyny, dlatego walkę z nią warto rozpocząć od rozpoznania możliwych przyczyn problemu. Dla wielu właścicieli szczególnie kłopotliwe jest agresywne zachowanie pupila wobec innych psów. Utrudnia to spokojne spacerowanie i nierzadko zmusza do wybierania ścieżek, na których nie można spotkać obiektów niechęci. Co stoi za agresją psa? Oto 5 bardzo prawdopodobnych powodów.
- Złe doświadczenia – agresywne zachowania wobec innych psów bardzo często przejawiają czworonogi przygarnięte ze schroniska. Być może pupil był tam męczony przez inne psy, być może złe warunki bytowe zmuszały go do walki o jedzenie czy ciepły kąt. W takiej sytuacji warto zrobić wywiad w schronisku. Wyplenienie agresji o takim podłożu będzie niestety trudne i zajmie dużo czasu.
- Nieprawidłowa socjalizacja – a często wręcz jej brak. Jeśli pies od szczenięcia nie miał okazji do nawiązania kontaktu z innymi czworonogami, to nic dziwnego, że teraz zachowuje się wobec nich agresywnie. W końcu to naturalna reakcja na nieznane. Na szczęście taką postać agresji da się łatwo przezwyciężyć, a najlepsze będzie do tego szkolenie nastawione na intensywny kontakt z innymi psami.
- Strach – często agresja pupila jest przejawem jego strachu przed innym psem. Jeśli Twój przyjaciel reaguje szczekaniem i warczeniem na jednego konkretnego „rywala”, to prawdopodobnie oba osobniki po prostu się nie polubiły. Być może ten drugi pies także jest agresywny, a w dodatku większy – to powoduje reakcję obronną ze strony Twojego pupila. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest unikanie zagrożenia podczas spaceru.
- Zachowanie właściciela – pies doskonale wyczuwa Twoje nastroje. Jeśli więc podczas spaceru na widok innego czworonoga reagujesz odruchowym zaciśnięciem smyczy, ściągnięciem obroży i cały drętwiejesz, to nie dziw się, że Twój pies czuje potrzebę chronienia Cię przed zagrożeniem. Następnym razem staraj się ignorować inne zwierzęta i minąć je spokojnym krokiem. To powinno pomóc.
- Ból, choroba – agresywne zachowanie psa może wynikać z tego, że coś mu po prostu dolega. Zwierzę znając swoją słabość będzie za wszelką cenę starać się chronić przed potencjalnym zagrożeniem ze strony innego psa. Dlatego jeśli agresja przejawia się tylko w sytuacji spotkania z innym czworonogiem, zabierz zwierzaka do weterynarza na dokładne badania. Może okazać się, że cierpi na jakąś chorobę, która nie daje typowych objawów.
Agresywnego zachowania psa wobec innych zwierząt nie wolno bagatelizować, bo w konsekwencji kolejnym etapem może być przejawianie takich zapędów w stosunku do ludzi.