Psy ras uznawanych za groźne czy – pisząc wprost – niebezpieczne cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Do tego stopnia, że nie brakuje ich nawet w schroniskach. Wiele osób rozważa adoptowanie takiego psa, choć nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że wiąże się to ze sporym ryzykiem. O czym musisz pamiętać planując adopcję psa groźnej rasy ze schroniska? Sprawdź to w naszym poradniku.
Od tego zawsze trzeba zacząć. Musisz wiedzieć, dlaczego pies znalazł się w schronisku, co przeszedł do tej pory, ponieważ będzie to mieć bezpośredni wpływ na proces jego adaptacji w nowym środowisku. Jeśli z wiedzy opiekuna wynika, że zwierzę było w przeszłości maltretowane, to jego przygarnięcie będzie się wiązać z ogromnym ryzykiem.
Psy groźnych ras o trudnej przeszłości wymagają doświadczonego, oddanego opiekuna. Absolutnie nie nadają się do tego, aby zostawiać je same na całe dnie w domu. Nie będą pieszczochami, przynajmniej nie od razu.
To opiekun psa w schronisku najlepiej wie, jaki jest charakter zwierzęcia, jakie są jego lęki, jak z nim postępować, aby nawiązać z nim bliską i bezpieczną więź. Dlatego najrozsądniej jest zainteresować się psem groźnej rasy, który spędził już trochę czasu w schronisku i mógł być w tym czasie uważnie obserwowany przez pracowników.
Adopcja psa groźnej rasy z myślą o tym, aby był on bliskim przyjacielem dzieci, to raczej słaby pomysł. Oczywiście może się zdarzyć, że pies będzie oddanym członkiem rodziny, natomiast znacznie większe jest prawdopodobieństwo tego, że nie zaakceptuje najmłodszych domowników i nawet będzie dla nich stanowić zagrożenie (zwłaszcza, jeśli wcześniej nie mieszkał w domu z dziećmi).
Decyzję o adoptowaniu psa groźnej rasy trzeba bardzo dokładnie przemyśleć. Nie może być tak, że podejmiesz ryzyko, nie będziesz w stanie poświęcić zwierzakowi dość czasu, po czym po kilku tygodniach odwieziesz go z powrotem do schroniska, fundując mu kolejne już traumatyczne przeżycie.