Jeśli sądzisz, że Twój pies akceptuje każde Twoje zachowanie, to jesteś w dużym błędzie. Psy także mają uczucia i są takie rzeczy, które im się nie podobają. Co więcej – niektóre ludzkie zachowania potrafią doprowadzić do szału nawet najspokojniejszego czworonoga. Wymieniamy 6 takich sytuacji i radzimy – wystrzegaj się ich!
- Patrzenie psu prosto w oczy – to dla każdego psa oznacza jedno: ktoś rzuca mu wyzwanie. O ile w przypadku Twojego czworonoga raczej nie powinno się to zakończyć niczym strasznym (o ile oczywiście pies Cię nie zdominował), o tyle obce zwierzę w takiej sytuacji może się zachować agresywnie i nawet zaatakować. Właśnie dlatego podstawową zasadą w przypadku spotkania psa na ulicy jest unikanie jego wzroku.
- Przytulanie – ogromna większość psów nienawidzi przytulania, nawet przez wieloletnich i kochających właścicieli. Dlaczego? Ponieważ w psiej mowie ciała jest to oznaka dominacji. Przytulenie jest dla psa równoznaczne z całkowitym przejęciem kontroli nad nim, a żadne zwierzę tego nie lubi. Tę wiedzę należy koniecznie przekazać małym dzieciom, dla których próba przytulenia czworonoga może się skończyć bardzo nieprzyjemnie.
- Klepanie po głowie – trudno zrozumieć, dlaczego ludzie wybierają ten rodzaj pieszczoty, która dla psa jest wyjątkowo nieprzyjemna. Żaden czworonóg nie lubi, gdy się go klepie po głowie, ponieważ jest to dla niego dość bolesne. Poza tym gest uniesionej dłoni może zostać odebrany przez psa jako próba ataku, co dla obcego człowieka może się skończyć bolesnym pokąsaniem.
- Szybki spacer bez zatrzymywania się – taki spacer nie zaspokaja podstawowej potrzeby każdego psa, czyli poznawania otoczenia i wyszukiwania interesujących zapachów. Spacer przy nodze, oczywiście na bardzo krótkiej smyczy i w tempie joggingowym nie jest dla zwierzaka żadną przyjemnością. Pies musi mieć zapewniony minimum jeden dłuższy spacer w ciągu dnia, podczas którego będzie mógł swobodnie zwiedzić i obwąchać okolicę.
- Przeszkadzanie w odpoczynku – jeśli pies kładzie się na swoje legowisko, to najwyraźniej ma ochotę odpocząć i nie będzie przez jakiś czas potrzebować żadnych bodźców. W takiej sytuacji najgorsze, co można zrobić, to mącić jego spokój. Nie należy przerywać psiego odpoczynku, bo zwierzę odbierze to jako dręczenie i może na to zareagować agresją.
- Wysyłanie sprzecznych sygnałów – dla psa kluczowe komunikaty są wysyłane poprzez mowę ciała. Jeśli więc właściciel krzyczy do pupila „Zostań!”, a w tym samym czasie pochyla się do psa, to zwierzę nie wie, co ma zrobić. Dla psa jest to bardzo frustrujące, bo zależy mu na dokładnym wypełnianiu poleceń pana. Gdy nie może tego zrobić, wpada w irytację.
W codziennych kontaktach z pupilem naprawdę warto się wystrzegać tych zachowań. To wzmocni Twoją relację z psem.