Zaszczep psa miłością

Decydując się na wzięcie psa do domu, marzysz o tym, by twój pies był idealny. Szukasz najmądrzejszej rasy, najlepszej hodowli i długo przeglądasz pieski, by wybrać tego wyjątkowego.

Predyspozycje rasy czy charakter rodziców pieska, mają oczywiście znaczenie dla jego przyszłego życia. Nie są jednak ani gwarancją, ani też wyrokiem.
Charakter psa zależy w około 25% od genetycznego dziedzictwa a w aż 75% od jego wychowania. Osobowość wybranego przez ciebie psa jest więc w twoich rękach. Jak w takim razie zadbać o psa, by umiał radzić sobie w życiu? Co jest potrzebne, by pies stał się twoim najlepszym przyjacielem? Odpowiedź jest prosta.

Zaszczep psa miłością.
Daj psu tyle miłości ile tylko masz. Chroń go przed niepotrzebnym stresem. Dbaj o to, by czuł się bezpiecznie i nie pozwól nikomu, go skrzywdzić. Zapewnij psu spokój i codzienną dawkę pozytywnych doświadczeń. Pies, który w wieku szczenięcym czuł się bezpiecznie i miał kochającą rodzinę, w przyszłości będzie w stanie skutecznie stawić czoło stresowi. Miłość to dla psa najlepsza szczepionka przeciwko byciu lękliwym.

Nie znaczy to oczywiście, że powinieneś wychować swojego psa bezstresowo. Już dawno życie pokazało, jak wysoce jest to nieskuteczne i niebezpieczne. Stres jest bowiem dla psa, ważnym bodźcem do działania, ale tylko pod warunkiem, że jego układ nerwowy, jest dostatecznie rozwinięty, by wyciągnąć z takiego doświadczenia lekcję na przyszłość.

Argumentów na poparcie tej teorii dostarcza nam nie tylko natura, ale i prace naukowe. Mózg człowieka i psa składa się z tych samych elementów i funkcjonuje na tych samych zasadach. Psy, podobnie, jak ludzie, mają układ limbiczny, czyli część mózgu, odpowiedzialną za odczuwanie emocji, zapamiętywanie a także procesy podejmowania decyzji. Badania dowiodły, że duży stres może uszkodzić jeden z elementów tego układu, zakłócając procesy uczenia się. Zbyt mocno zestresowany pies, nie będzie w stanie niczego się nauczyć. Z drugiej strony proces przyswajania wiedzy zostaje przyspieszony, gdy pies jest ciekawy i zainteresowany szkoleniem.

Wniosek:

Pracuj z psem często ale niezbyt długo, mając na uwadze to, by szkolenie było dla psa ciekawe i zbytnio go nie stresowało. Bądź cierpliwy i nie wymagaj od psa zbyt wiele, w zbyt krótkim czasie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie