Strach przed psem – jak reagować na widok agresywnego czworonoga?

Choć większość ludzi darzy psy sympatia, a niektórzy nawet miłością, to należy zdać sobie sprawę, że są osoby, które odczuwają wręcz paniczny strach przed czworonogami. Najczęściej ma to swoje podłoże w przykrych doświadczeniach z przeszłości. Osoba, która została raz pogryziona przez psa czy psy, do końca życia będzie się ich bać. Jak więc zachować się na widok agresywnego czworonoga, nad którym właściciel do końca nie panuje? Podpowiadamy.

Nie wahać się poprosić o interwencję

W praktyce największym problemem dla osób bojących się psów nie są same zwierzęta, ale ich nieodpowiedzialni właściciele. Jak często zdarza się, że spacerując po parku podbiega duży pies, a jego „myślący” pan rzuca krótkie: „Spokojnie, on nie gryzie”. Po pierwsze: nikt nie może do końca przewidzieć reakcji psa. Po drugie: termin „nie gryzie” nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla faktu, że zwierzę bez nadzoru biega wśród ludzi.

Pies wcale nie musi ugryźć, aby przestraszyć. Wiele osób panicznie reaguje już na samo szczekanie, a tym bardziej warczenie, dlatego rozwiązaniem problemu nie jest kaganiec – niektórzy wręcz odbierają psy w kagańcach jako jeszcze groźniejsze.

Jeśli dochodzi do takiej sytuacji i pies pozostaje bez kontroli właściciela, należy zwrócić mu na to uwagę. Gdy właściciel nie reaguje, pozostaje poinformowanie odpowiednich służb – policji lub straży miejskiej. Wiele osób nie chce tego robić w obawie przed nazwaniem ich donosicielami, jednak aroganckie i skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie właściciela powinno zostać ukarane.

Pamiętaj

Twoja zdecydowana reakcja może uchronić innych przed tragedią.

Nie oceniać po rasie

Osoby panicznie bojące się psów zawsze będą źle reagować na ich widok i towarzystwo. Bywa jednak, że lęk wywołują w nas tylko przedstawiciele konkretnych ras. Większość ludzi nie zdecydowałaby się przecież na spoufalanie się z nieznanym dobermanem, rottweilerem czy amstaffem. Mamy bowiem zakodowany komunikat, że są to rasy agresywne i po prostu groźne.

Tymczasem pozory potrafią mylić. Dobrze wychowany, prawidłowo szkolony i socjalizowany pies nigdy nie powinien wykazywać zachowań agresywnych. Oczywiście właściciel nie może do końca ufać swojemu przyjacielowi i musi mieć nad zwierzęciem stałą kontrolę. Zdarza się więc, że nawet przedstawiciele bojowych ras psów są potulni i nie stanowią zagrożenia dla ludzi.

Z drugiej strony podczas spaceru można spotkać np. kundelka, pudla, jamnika, a więc psy kojarzące się raczej z sympatycznym usposobieniem, który będzie bardzo agresywny, zaczepny, hałaśliwy. Nie ma tutaj żadnej reguły.

Strach przed psem jest uczuciem bardzo trudnym do przezwyciężenia. Wiele osób nigdy się go nie pozbywa. Dlatego właściciele psów muszą zawsze pamiętać, że gdzieś w tłumie mogą być ludzie, u których kontakt z psem wywołuje paniczny lęk.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie