Pies na emeryturze? Sprawdź, dlaczego to może być świetny pomysł!

Choć pies może być oddanym towarzyszem człowieka w każdym wieku, to faktem jest, iż szczególnie dużo korzyści emocjonalnych (i nie tylko) odnoszą właściciele czworonogów, którzy są seniorami. Zdarza się, że pierwsza przygoda z posiadaniem psa zaczyna się dopiero na emeryturze, co samo w sobie jest naprawdę dobrym pomysłem. Przekonujemy o tym w naszym poradniku.

Recepta na samotność

Wiele osób w wieku senioralnym cierpi z powodu samotności, która jest skutkiem zaprzestania aktywności zawodowej oraz braku silnych więzi rodzinnych. Samotność stopniowo wyniszcza organizm i na gruncie psychicznym, i fizycznym. Można sobie z nią częściowo poradzić poprzez przygarnięcie psa. Obecność czworonoga w domu z pewnością wpłynie pozytywnie na nastrój seniora, zwłaszcza mieszkającego samotnie.

Gwarantowany ruch

Posiadanie psa to nie tylko przyjemności, ale także obowiązki. Z punktu widzenia osób starszych wartością samą w sobie jest już to, że trzeba codziennie – minimum trzy razy – wyjść z czworonogiem z domu na spacer. Do tego dochodzi napełnianie i mycie miski, zabiegi pielęgnacyjne etc. Dzięki temu senior ma zapewnioną aktywność, co będzie mieć pozytywny wpływ na jego zdrowie.

Zaspokojenie potrzeb emocjonalnych

Nie jest tajemnicą, że starsze osoby często czują się niepotrzebne i tęsknią za czasami, gdy ktoś był od nich zależny – przede wszystkim własne dzieci. Pies może uciszyć tę tęsknotę, choć częściowo zaspokajając potrzeby emocjonalne swojego właściciela. Oczywiście, że zwierzę nigdy w 100% nie zastąpi człowieka, natomiast jak najbardziej może być obiektem, na który przelejemy swoje uczucia.

Radość życia

Posiadanie psa jest po prostu fajne, przyjemne i zapewnia codzienną porcję radości. Mamy dla kogo wstawać z łóżka, z kim pójść na spacer, z kim spędzić świąteczny dzień, komu robić drobne upominki itd. Dla osób naprawdę samotnych jest to bezcenna korzyść.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie