Pies i dziecko? Jak zadbać, aby żyli w przyjaźni? 5 rad

Pies pogryzł dziecko – taki komunikat zawsze budzi grozę i jest idealną pożywką dla mediów, które rozdmuchują temat niebezpiecznych, agresywnych czworonogów. Warto jednak zdać sobie sprawę, że wina bardzo rzadko leży po stronie psa. Najczęściej odpowiedzialność za psią agresję ponosi właściciel, który nie zadbał o to, aby oswoić pupila z obecnością dziecka. Dużą rolę do odegrania mają też rodzice – muszą nauczyć pociechę, jak należy postępować z psem i go nie prowokować. Oto 5 najważniejszych zasad, dzięki którym uda się osiągnąć symbiozę w relacji dziecka z psem.

  1. Pierwszy kontakt zawsze pod okiem właściciela – małe dziecko jest dla psa postacią zupełnie abstrakcyjną i potencjalnym zagrożeniem. Zwierzę nie zna zachowań małego człowieka i ich nie rozumie. Nie wie, czego może się spodziewać po dziwnym osobniku, który nagle zbliża się do niego z rozpostartymi ramionami i usiłuje złapać go za szyję. To najczęstszy powód agresji psa względem dziecka. Dlatego pierwszy kontakt należy ściśle nadzorować, mając pełną kontrolę nad psem. To pomoże mu oswoić się z widokiem dziecka.
  2. Przekazanie ważnych zasad dziecku – dziecko musi wiedzieć, że pies nie jest zabawką, ale żywą istotą, która odczuwa ból, dyskomfort, może się niecierpliwić. Należy koniecznie uczulić dziecko, aby nie prowokowało psa np. poprzez patrzenie mu głęboko w oczy. Niedopuszczalne jest ciągnięcie psa za uszy czy ogon, krępowanie jego ruchów czy kładzenie się na niego.
  3. Wspólne zabawy – pies szybciej zaakceptuje dziecko, jeśli przekona się, że może być ono świetnym towarzyszem jego zabaw. Pierwsze harce muszą jednak odbywać się pod nadzorem dorosłego właściciela. Zorganizowanie wspólnej zabawy, podczas której dziecko będzie np. rzucać psu patyk jest świetną formą budowania więzi.
  4. Szkolenie – jeśli pies nie przeszedł jeszcze szkolenia z posłuszeństwa, to warto zaangażować w nie także dziecko. Wówczas trener zwróci szczególną uwagę na to, aby zachęcić psa do zaakceptowania małego przewodnika. Dziecko musi poznać podstawowe komendy. Gdy jest już wystarczająco silne powinno wyprowadzać psa na spacer na smyczy pilnując, by zwierzak nie ciągnął. W ten sposób pies zrozumie, że nie ma przewagi nad dzieckiem.
  5. Ustalenie hierarchii – jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku psów o dominującym charakterze. Często zdarza się, że gdy w domu pojawia się dziecko, pies traktuje je wrogo. Uznaje, że to ono znajduje się na samym dole hierarchii. Jeśli w dodatku rodzice przestają poświęcać zwierzakowi uwagę, to pies szybko zacznie przejawiać agresywne zachowania względem dziecka. W tym momencie ważne jest stanowcze pokazanie zwierzakowi, że dziecko jest kolejnym domownikiem, który stoi wyżej w hierarchii. Dzięki temu zwierzę nabierze szacunku do malucha.

Kluczowe jest zatem oswojenie psa i dziecka z ich wzajemną obecnością. Nie zmuszajmy psa, aby od razu zapałał wielką miłością do kogoś, kogo nie zna i nie rozumie jego zachowań.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie