Pies i człowiek pod wspólnym dachem - cz.VII – aktywność fizyczna i psychiczna

W  dzisiejszych czasach , gdy wśród ludzi dominuje siedzący tryb życia coraz więcej mówi się o roli aktywności fizycznej w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Brak aktywności fizycznej przenosi się z właścicieli psów na ich pupili. Bardzo często spotykam się z tym, że psy są wyprowadzane na spacery wyłącznie higieniczne, to znaczy tylko w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych.  Często psy, szczególnie małych ras nie wychodzą na spacer wcale, tylko załatwiają się w kuwecie. Nagminnie spotykam się z opinią, że psy, które wychodzą do ogrodu nie potrzebują spacerów.  Jest to rozumowanie błędne.

Każdy pies powinien wychodzić na spacer minimum 3 razy dziennie i to na spacer poza teren ogródka! Spacer jest dla psa ważnym wydarzeniem urozmaicającym mu czas w ciągu dnia, dającym możliwość kontaktu i komunikacji z innymi psami oraz eksplorowania otoczenia. Każdy pies bardzo potrzebuje aktywności fizycznej, która poprawia jego samopoczucie,  zdrowie, wygląd,  a także przedłuża mu życie.

Bardzo ważne jest także wzbogacanie środowiska, w którym żyje pies.  Oznacza to  stymulację psychiczną, która z kolei jest niezbędna do zapewnienia psu zdrowia i równowagi psychicznej. Zachęcam każdego właściciela psa do przeprowadzenia analizy aktywności fizycznej swojego pupila.  W tym celu należy zmierzyć czas poszczególnych aktywności psa w ciągu całego dnia wg poniższej tabelki

Analiza aktywności psa

 

Czynność

 

Długość trwania w minutach

Spacer poranny

 

Spacer popołudniowy

 

Spacer wieczorny

 

Spacer późnowieczorny

 

Jedzenie

 

Zabawa z właścicielem  

 

Pieszczoty

 

Podążanie za właścicielem po mieszkaniu

 

Inne aktywności np. wyglądanie przez okno,  itp.

 

Następnie należy zsumować czas poszczególnych aktywności psa . 

Wskazane jest aby łączny czas aktywności psa w ciągu doby wynosił około 6 godzin, a czas odpoczynku 18 godzin.

Badania wykazują że ilość zaburzeń zachowania zależy od czasu aktywności dziennej:

Aktywność

Odpoczynek

% psów z zaburzeniami zachowania

6 godzin

18 godzin

47% ( większość to drobne problemy behawioralne)

4-6 godzin

18 - 20 godzin

75% ( ponad połowa poważne problemy behawioralne)

4 godziny

20 i powyżej godzin

82% ( większość poważne problemy behawioralne)

Analiza statystyczna zaburzeń zachowania psów określiła, że niedostateczna stymulacja i aktywność jest bardzo silnym czynnikiem powodującym problemowe zachowania u psów.  Powyższe badania dotyczą psów wszystkich ras. Poziom aktywności jest podobny, poszczególne rasy różnią się tylko typem aktywności.  Wiadomo, że psy mało ruchliwe, jak np. buldogi angielskie potrzebują mniej intensywnego ruchu niż np. wyżły.  Nie oznacza to jednak, że powinny spać przez większą cześć dnia. 

Bardzo dobrym sposobem połączenia aktywności fizycznej z aktywacją psychiczną psa są spacery w nowym otoczeniu, gdzie będzie miał możliwość eksplorowania nieznanego sobie środowiska.  Zachęcam do wprowadzenia zabaw opartych na pracy węchowej, to znaczy np. szukanie przedmiotów i tropienie. Bardzo jest ważne, żeby każde szukanie i tropienie było tak zorganizowane, żeby pies osiągnął sukces, bo wtedy daje ono  psu satysfakcję i zachęca do dalszych wysiłków.

Na rynku znajduje się wiele zabawek dla psów typu łamigłówki, które stymulują aktywność psychiczną  naszych pupili.

Bardzo wskazaną formą aktywności fizycznej jest pływanie, pobudzające prawie wszystkie grupy mięśni i pozytywnie wpływające na funkcje serca oraz oddychanie. Prawidłowo dawkowany wysiłek fizyczny sprawia, że nasz pupil będzie się czuł lepiej i będzie  miał szczęśliwsze i dłuższe życie. Aktywność ruchowa, zabawowa i psychiczna psa powinna być utrzymywana przez całe życie psa, bo wysiłek pozytywnie wpływa na funkcjonowanie serca i płuc oraz wzmacnia mięśnie i utrzymuje elastyczność stawów,  a stymulacja umysłowa hamuje proces demencji, która dotyka psy w takim samym stopniu jak ludzi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie