Jak ograniczyć ryzyko ugryzienia dziecka przez psa?

Agresja psów w stosunku do dzieci jest zjawiskiem wyolbrzymionym. Praktycznie nie zdarza się, aby prowodyrem groźnej sytuacji było zwierzę, które dobrze zna małego człowieka. Mimo to nie brakuje rodziców, którzy w czarnych myślach wyobrażają sobie scenariusz pogryzienia ich pociechy przez ukochanego pupila. Takich sytuacji oczywiście nie da się w 100% wykluczyć, jednak można im skutecznie przeciwdziałać. W naszym poradniku wyjaśniamy, jak ograniczyć ryzyko ugryzienia dziecka przez psa.

Po pierwsze: małe dziecko nigdy nie może być z psem sam na sam

To do rodziców należy obowiązek zapewnienia dziecku pełnego bezpieczeństwa, co wiąże się również z tym, że muszą zawsze towarzyszyć pociesze i psu przebywającym w jednym pomieszczeniu. Nie można wychodzić z założenia, że skoro pies zna dziecko od małego, to na pewno je w pełni zaakceptował i nie zrobi mu krzywdy. Nie zapominajmy, że małe dziecko nie zna jeszcze systemu wartości polegającego na niekrzywdzeniu zwierząt. Może to robić nie do końca świadomie, narażając się tym samym na ostrą reakcję psa.

Po drugie: uczymy dziecko szacunku do psa

Taką naukę należy rozpocząć jak najwcześniej. Pokazywać dziecku, że pies nie jest zabawką, że czuje, że coś może go zaboleć, że ma różne nastroje, że nie zawsze ma ochotę na zabawę. Dziecko musi w nim widzieć istotę żywą, dzięki czemu nie będzie miało potrzeby przekraczania granic bezpiecznego obcowania z psem.

Po trzecie: kategorycznie reagujemy na wszelkie przejawy agresji

Widząc, że pies zachowuje się agresywnie w stosunku do dziecka lub odwrotnie, rodzice nie mogą nad tym przechodzić do porządku dziennego i określać tego tylko mianem zabawy. Należy wprowadzić w domu niezmienną zasadę, że wszelkie przejawy agresji są niedopuszczalne i egzekwować jej przestrzeganie przez wszystkich członków.

Po czwarte: biorąc psa ze schroniska sprawdzamy jego przeszłość

Opiekunowie psów w schroniskach bardzo często mają wiedzę na temat tego, czy zwierzak akceptuje dzieci, czy nie był przez nie w przeszłości maltretowany – takich informacji nie można bagatelizować. Przygarniając psa pomimo ostrzeżeń opiekunów rodzice biorą na siebie ogromną odpowiedzialność i narażają dziecko na poważne ryzyko.

Po piąte: pies musi mieć bezpieczny azyl w domu

Chodzi tutaj o takie miejsce, w którym zwierzak może się w każdej chwili schronić, a do którego dziecko nie ma dostępu. Mądry pies będzie wiedział, że może w nim przeczekać np. okres napastliwości małego domownika. Od razu również należy wytłumaczyć dziecku, że gdy zwierzak chroni się w azylu, nie wolno go z niego wyciągać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie