Zaginięcie psa to wyjątkowo stresująca sytuacja, w której nie chciałby się znaleźć żaden właściciel. Wiadomo jednak, że takie przypadki się zdarzają, nie zawsze z winy człowieka. Pies może np. znacznie się oddalić wystraszony hukiem petardy czy hałasem przejeżdżającej śmieciarki, a następnie nie potrafić odnaleźć drogi do domu. Dlatego każdy właściciel powinien wiedzieć, co należy zrobić, gdy zaginie jego ukochany czworonóg. Sprawdź i zapamiętaj naszą checklistę!
Zawsze zaczynamy od tego, ponieważ istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że pies prędzej czy później trafi właśnie do schroniska. Jeśli zwierzak ma chip i jest on zarejestrowany, to oczywiście pracownicy schroniska sami się z Tobą skontaktują. Jeśli jednak jest inaczej, to koniecznie powiadom tę instytucję i zostaw kontakt do siebie, wcześniej udostępniając kilka zdjęć psa, na podstawie których będzie można go zidentyfikować.
Staromodna, ale nadal bardzo skuteczna metoda. Wydrukuj ogłoszenia ze zdjęciem i krótkim opisem psa oraz kontaktem do siebie, a następnie rozwieś je w promieniu 1-2 kilometrów od domu. Warto również umieścić takie ogłoszenia w miejscach, w których zbierają się właściciele psów – np. przy kynoparkach.
Bardzo skuteczna metoda poszukiwania zaginionego psa. Ogłoszenie najlepiej zostaw na lokalnych grupach facebookowych, ponieważ osoby z innych miast raczej nie będą nim specjalnie zainteresowane. Pamiętaj o bardzo dokładnym opisaniu psa, zwłaszcza jego charakterystycznych cech – np. klapnięte lewe ucho czy białe przebarwienie sierści. Opisz również okoliczności, w jakich doszło do zaginięcia – być może ktoś coś widział i udzieli Ci wskazówek.
Nie jest to oczywiście pewne, ale powinieneś wziąć pod uwagę scenariusz, w którym Twój pies został… porwany. Takie sytuacje niestety się zdarzają i dotyczą przede wszystkim psów rzadkich czy bardzo modnych ras, np. maltańczyk. Od razu po zaginięciu zacznij obserwować kategorię „Zwierzęta” na OLX (bo to właśnie na tym portalu złodzieje najczęściej próbują spieniężyć „zdobycz”) i jeśli będziesz mieć 100% pewność, że ogłoszenie dotyczy sprzedaży Twojego psa, jak najszybciej powiadom policję.