Warczy? Lepiej się wycofaj!

Warczenie to najbardziej czytelny sygnał, jaki pies może wysłać intruzowi. W ten sposób zwierzę komunikuje, że jest przygotowane do ataku, ale chce jeszcze dać szansę drugiej stronie na uniknięcie konfrontacji. Warczący pies bardzo słusznie budzi grozę, bo bez względu na to, w jakiej sytuacji się pojawia, zawsze świadczy o jednym: lepiej brać nogi za pas. Warto jednak wiedzieć, że psie warczenie ma różne stadia.

Od pierwszego ostrzeżenia do pełnej gotowości do ataku

Spotykając psa, który warczy na Ciebie bardzo niskim głosem i z zamkniętym pyskiem, możesz mieć pewność, że Twoja obecność nie jest tutaj mile widziana. Prawdopodobnie nie podobasz się psu lub robisz coś, czego on nie akceptuje. Pies może też podświadomie wyczuwać, że masz złe zamiary wobec niego lub jego rodziny. Jednak zwierzę nie chce Ci zrobić krzywdy. Poprzez taki sposób warczenia zachęca Cię do odejścia i daje Ci do zrozumienia, że jest gotowe do ataku, jeśli posuniesz się dalej.

Kolejnym stadium jest tzw. szczekowarkot. Pies przechodzi do niego w momencie, gdy intruz nie reaguje na wcześniejszą groźbę. Gdy zwierzę zaczyna jednocześnie szczekać i warczeć, to powoli kończy mu się cierpliwość.

Jeśli po każdym warknięciu pies krótki szczeka i robi to bardzo niskim głosem, musisz natychmiast się wycofać, bo to już ostatnie ostrzeżenie. Gdy szczeknięcie jest w wysokiej skali świadczy to o zdenerwowaniu i niepewności psa, który jednak na pewno nie zawaha się zaatakować nieprzyjaciela.

Ostatnie stadium następuje w momencie, gdy pies zaczyna marszczyć nos i otwierać pysk. Wówczas już tylko sekundy dzielą Cię od zostania zaatakowanym. Zwierzę jest gotowe na wszystko, nie ufa, że się wycofasz i w każdej chwili może rzucić się na Ciebie z zębami. Najczęściej towarzyszy temu powolne podchodzenie w kierunku przeciwnika.

Warczenie to dobry objaw

Jeśli pies zaczyna na Ciebie warczeć, ale nie atakuje, możesz mieć pewność, jest zrównoważony psychicznie, co w tej sytuacji jest bardzo dobrą informacją. Jedynie psy o słabej psychice, źle wychowane, niepewne siebie, zalęknione, od razu atakują w akcie panicznego strachu.

Warczenie psa zawsze jest wyraźnym ostrzeżeniem i powinno zmusić Cię do wycofania się. Nie ma sensu testować granic cierpliwości zwierzęcia, które mogą być bardzo cienkie. Jeśli dopuścisz do tego, aby pies Cię zaatakował, będzie to Twoja wina, choć i tak ukarane zostanie zwierzę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie