Pies wyrzuca jedzenie z miski – co może być tego przyczyną?

Nawet idealnie ułożony zwierzak może w pewnym momencie zacząć się dziwnie zachowywać i zaskoczyć swojego właściciela jakimś niespodziewanym i nieakceptowanym ruchem. Dobrym przykładem jest wyrzucanie jedzenia z miski, aby dokończyć konsumpcję wprost z podłogi. Dlaczego pies to robi? Czy to oznaka jakiejś choroby, a może nieprawidłowego zachowania właściciela? Podpowiadamy.

Pies może przejawiać zachowania pierwotne

Najbardziej wiarygodnym wytłumaczeniem takiego zachowania psa jest zagłębienie się w historię gatunku. Pamiętajmy, że psy w prostej linii pochodzą od wilków. Dzikie zwierzęta żyjące w watasze zawsze spożywają posiłki razem, to znaczy dzielą się zdobyczą. Wilki, aby chronić swój kawałek mięsa przed silniejszymi osobnikami, odrywają fragment zdobyczy i odchodzą z nim na bok.

Behawioryści podejrzewają więc, że wyrzucanie jedzenia z miski jest jednym z przejawów odzywającego się pierwotnego instynktu psa. Właściciel nie ma na to wpływu. Może jedynie konsekwentnie oduczać swojego pupila takiego zachowania. Jak? Klasyczną metodą, czyli nagradzaniem akceptowanych zachowań i karceniem tych złych.

Warto przypilnować, aby pies zjadł całą karmę wprost z miski. Gdy mu to się uda, nagradzamy go smakołykiem, ale koniecznie natychmiast po jedzeniu, aby zwierzę skojarzyło nagrodę z tym konkretnym zachowaniem.

Czasami wina leży po stronie... miski

Jeśli właściciel kupił nieodpowiednią miskę, to także może być przyczyną, dla której pies woli jeść z podłogi. Najgorsze są miski metalowe, które wydają nieprzyjemne dźwięki, a w dodatku „tańczą” na ceramicznej podłodze. Takich misek lepiej nie kupować, bo psy za nimi nie przepadają.

 

Znacznie lepszym wyborem będzie miska plastikowa, koniecznie wyposażona w gumowe ślizgacze, które zabezpieczą ją przed przesuwaniem po podłodze w trakcie jedzenia. Taka miska powinna zachęcić psa do zjedzenia całego posiłku bez wyrzucania go na zewnątrz.

Warto również zadbać, aby miska była dobrana do wielkości psa. Zwierzę musi mieć możliwość swobodnego włożenia całego pyska do miski i nabrania jedzenia. Nie może się męczyć, pomagać sobie językiem, przyjmować dziwnych postaw i wykrzywiać szyi. W takiej sytuacji sprytniejszy pies po prostu wyrzuci zawartość miski na podłogę i tam dokończy konsumpcję.

Wyrzucanie jedzenia z miski to bardzo nieprzyjemny problem, dlatego warto przekonać się, co może być tego przyczyną i zachęcić pupila, aby z tego zrezygnował. Bagatelizowanie pierwszych objawów (np. rozsypywania karmy) może pogłębić problem, a wtedy walka z nieakceptowanym przyzwyczajeniem będzie znacznie trudniejsza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie