Jak przekonać psa, że zostawanie w miejscu jest dla niego opłacalne?

Ten tytuł sugeruje technikę postępowania. Trzeba nagrodami wzmacniać zachowanie, które chcemy w naszym podopiecznym wykształcić. Dlaczego warto? Dlatego, że komenda „zostań” jest bardzo praktyczna i to w wielu sytuacjach.  Używając jej mogę na przykład zostawić psa pod sklepem, pod stołem w restauracji, gdy idę do toalety lub płacę rachunek, mogę kazać psu leżeć na swoim posłaniu, gdy mi przeszkadza.

Poza tym używając tego polecenia można hartować inne komendy, których nauczyliśmy swojego psa (np., pies zostaje w pozycji „siad” a ja lub mój pomocnik biegamy dookoła – ćwiczenie „odczula” psa na gwałtowny ruch i utrwala obie komendy, gdy pies zostaje w miejscu, a ja kładę mu kiełbaskę pod nogami, to jest to sposób na utrwalenie komend „zostań”, „nie rusz”). Komenda „zostań” może być wykonywana we wszystkich pozycjach podstawowych, czyli w siadzie, leżeniu i staniu. Naszym celem jest, by pies, gdy usłyszy polecenie „zostań” stawiał opór przy próbie odciągnięcia go od miejsca, w który został (i to niezależnie od tego co się dzieje dookoła psa).

Krok pierwszy:
wydajemy psu wyuczoną wcześniej komendę „siad”, „leżeć” lub „stój” (pies stoi na czterech łapach), a następnie odsuwamy się od psa na pół kroku i po sekundzie wracamy do niego, mówimy „zostań” (nazywamy to co pies właśnie dla nas zrobił) i nagradzamy smakołykiem. Stopniowo zwiększamy odległość i czas zostawania w zadanej pozycji.

Krok drugi:
postępujemy jak wyżej, tylko że mówimy do psa „siad/leżeć/stój – zostań” i jeśli pies wykona komendę wracamy i nagradzamy go za to.

Krok trzeci:
nagradzamy psa najpierw ustawiając się obok niego, a potem stopniowo zataczając kółko wokół psa.

Krok czwarty:
jeśli poprzednie etapy zostały dobrze wytrenowane, dołączamy bodźce rozpraszające (np., poruszamy się wokół psa w zmiennym tempie, kucamy, machamy rękami, upuszczamy zabawki lub jedzenie), gdy pies utrzyma zadaną pozycję, nagradzamy go wybitnie (np., garścią smakołyków zamiast jednym).

Krok piąty:
zostawiamy psa na różnych powierzchniach, dołączamy do ćwiczeń inne psy, które chodzą lub biegają obok naszego psa, przejeżdżamy obok psa rowerem, prosimy pomocników by przebiegli obok naszego psa (pomysły na zahartowanie tej komendy zależą od Twojego twórczego myślenia, przy każdym utrudnieniu ćwiczenia pamiętaj, by nagradzać wybitnie swojego psa, oczywiście jeśli udało mu się pozostać w miejscu i w zadanej pozycji pomimo „rozpraszaczy uwagi”, pamiętaj by nagradzać psa za utrzymanie  tylko zadanej pozycji „zostań”, gdy na przykład Twój pies dostał polecenie „siad-zostań”, ale zmienił pozycję, gdy podszedłeś z nagrodą – musisz zacząć od początku, gdyż w przeciwnym wypadku nauczysz psa łamania komend podstawowych! Uważaj więc za co nagradzasz swojego psa!).

Zawsze nagradzamy psa za 100% poprawności, konsekwencja jest kluczem do sukcesu w tym ćwiczeniu. Jeśli dany etap jest zbyt trudny dla psa, robimy jeden krok do tyłu (cofamy się do poprzedniego etapu treningu), by móc później zrobić dwa kroki do przodu.Każdy etap treningu kończymy pozytywnie (nagroda za poprawność), a potem bawimy się z psem.

Życzę powodzenia.

Marcin Wierzba i sssstado.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie