Jak zostać kynoterapeutą?

Pierwszym krokiem w kierunku prowadzenia kynoterapii jest kurs wolontariusza kynoterapii. Kursy prowadzone są przez różne lokalne fundacje lub ośrodki, warto przejrzeć ofertę wszystkich zanim podejmie się decyzję o wyborze.

Na kursie dowiemy się co to jest terapia z psem, do kogo jest skierowana, podstawowe wiadomości na temat najczęściej spotykanych podczas zajęć z psem schorzeń, poznamy metody pracy z psem (podstawy). Dowiemy się również o podstawach układania psów, ich behawioru, jak przygotować psa do zajęć oraz jak go pielęgnować, jak dobrać odpowiedniego psa do zajęć. Poza tym dowiemy się czegoś o pracy wolontariusza i o prawnej stronie terapii. W przybliżeniu tego powinniśmy się dowiedzieć na takim kursie, jednak program jest zależny od organizatora. Kursy najczęściej odbywają się od piątku do niedzieli, mają charakter krótkiego, intensywnego przyswajania wiedzy. Kurs ten nie uprawnia do samodzielnego prowadzenia zajęć kynoterapii, ponieważ nie zdobywa się pełnych kompetencji do pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Osobiście, komuś, kto chciałby w przyszłości zajmować się kynoterapią, a nie ma doświadczenia lub w ogóle kontaktów z osobami upośledzonymi, polecam odwiedzenie samemu (bez psa) w ramach wolontariatu we własnym mieście ośrodków dla dzieci upośledzonych, ośrodki takie chętnie przyjmą pomoc, a doświadczenie tam zdobyte okaże się cenne w późniejszej pracy. Pamiętajmy, że nie tylko pies musi być przygotowany na spotkanie z osobą upośledzoną…

W dalszym etapie można wybrać kursy roczne lub dłuższe organizowane przez instytucje zajmujące się kynoterapią, da to pełniejszą wiedzę na temat pracy z psem oraz na temat schorzeń, z którymi w pracy będziemy się spotykać.

Jeżeli natomiast jeszcze ktoś nie ma wykształcenia, a chciałby pracować z osobami niepełnosprawnymi i wykorzystywać w swojej pracy psa, można wybrać studia w kierunku pedagogiki specjalnej, psychologii lub rehabilitacji i uzupełniać wiedzę pod kątem układania psów (można to połączyć z odbyciem dłuższego kursu kynoterapii). Daje to możliwość samodzielnej pracy z podopiecznymi i psem.


Anna
Wortal PSY24.PL

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie