Rozród Psów

ROZRÓD PSÓW

Praca zbiorowa pod red. Andrzeja Dubiela
Wydanie II poprawione; Wydawnictwo Akademii Rolniczej we Wrocławiu 2004.



Wprawdzie jest to podręcznik akademicki ale polecam wszystkim hodowcom, miłośnikom psów i osobom ciekawym i chętnym wiedzy.
Jest to zbiór artykułów obejmujących zagadnienia związane z tematem „jak, czym i kiedy robią się szczeniaczki”. Poczynając od anatomii, przez fizjologię do opieki nad potomstwem. Mimo autorstwa osób zajmujących się podejściem naukowym do tego tematu, podręcznik napisany jest językiem zrozumiałym i bardzo dobrze się go czyta, aby nie powiedzieć z zapartym tchem. Owszem, czasem wpadniemy na słowa bądź określenia ściśle naukowe ale przecież możemy je sprawdzić. Ogólnie dla ludzi nie związanych wykształceniem z weterynarią jest to pozycja przyswajalna i dająca wiele cennych informacji.

Dużą zaletą jest dla takich osób brak „drastycznych” zdjęć, czego często można się obawiać zaglądając do podręczników dla lekarzy weterynarii. Te które są, możliwe są do obejrzenia. Jeśli nawet znane nam są niektóre tematy, na pewno znajdziemy tu wiele nowych informacji. Szczególnie hodowcy powinni mieć ten podręcznik w swojej bibliotece. Zamiast zamęczać znajomego weterynarza pytaniami, nieraz zupełnie banalnymi, możemy w domowym zaciszu dokształcić się, przemyśleć i dopiero wtedy iść na konsultacje. Miejmy tylko świadomość, że te artykuły napisali specjaliści z dziedziny rozrodu i psiej ginekologii a nie każdy weterynarz ma wystarczającą wiedzę w tej dziedzinie (bez obrazy, weterynaria to ocean wiedzy). Szczególnie rozdziały o ciąży i porodzie mogą być podstawą do racjonalniejszego zachowania właściciela suki gdy już te momenty nadejdą. „Racjonalniejszego” a nie racjonalnego, bo związane często z nimi emocje i wątpliwości odbierają spokój i racjonalne podejście. Oczywiście podręcznik, nie wiedzieć jak dobry, nie zastąpi weterynarza. Ale mając jakąś wiedzę, możemy obserwować sukę pod kątem prawidłowości przebiegu ciąży czy porodu i w razie potrzeby zwrócić się do lekarza o pomoc. Nadmiar wiedzy w tej dziedzinie nam nie zaszkodzi. A w hodowli, z założenia, szczenięta, ciąże, porody to coś co nas niewątpliwie spotka.

Treść podręcznika podzielona jest na dwie części:
I część „Andrologia i sztuczne unasiennienie”. Opisana jest tu fizjologia narządów płciowych psów, choroby tych narządów (zarówno wrodzone jak i nabyte), badanie psa reproduktora w kierunku płodności, sztuczne unasiennienie i konserwacja nasienia psów w niskich temperaturach.

II część „Ginekologia i położnictwo”. Tu znajdziemy aż 18 rozdziałów. Od anatomii i fizjologii narządów płciowych, zagadnień związanych z niepłodnością, antykoncepcją hormonalną do samego stanu ciąży – jej fizjologii, rozpoznawania, patologii. Potem możemy przeczytać o porodzie (przebiegającym normalnie jak i ciężkim), o schorzeniach poporodowych. I w końcowych rozdziałach o opiece nad suką hodowlaną, szczeniakami i o pediatrii szczeniąt.

Jak możemy przeczytać we wprowadzeniu, podręcznik ten został zredagowany ponieważ brak takich pozycji w języku polskim. Są dostępne w języku angielskim ale przecież nie każdy ma możliwość  studiowania podręczników akademickich w tym języku. Jest to zatem jedyna taka pozycja, którą możemy nabyć i przeczytać w spokoju nie zakopując się w słownikach i nie próbując się domyśleć z kontekstu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie