Uwagi i zalecenia hodowcy - Airedale terrier
Airedale terier to pies bardzo inteligentny i pewny siebie. Dlatego też wymaga stanowczego i konsekwentnego wychowania. Lubi przebywać z człowiekiem , bawić się z nim i pracować. Starajmy się wykorzystać od pierwszych chwil spędzonych razem a zaowocuje to w przyszłości .Pamiętajmy że poprzez zabawę i pracę nasza więź z pupilem ulega wzmocnieniu. Zwłaszcza wszelkiego rodzaju szkolenia będą wskazane : PT (pies towarzysz) PO (pies obrończy) KT (konkurs tropowców) KD (konkurs dzikarzy) PTT (pies towarzysząco-tropiący) i jakie nam tylko przyjdą do głowy , wybierając bowiem airedala wybraliście państwo rasę o bodajże najszerszym wachlarzu możliwości.
Tylko ta rasa jest oficjalnie wpisana na listę psów obronnych i myśliwskich jednocześnie ! A.T. świetnie też poradzi sobie na szkoleniu specjalistycznym np. na przewodnika niewidomego, psa-ratownika (lawina, gruzy) czy psa na narkotyki. Te jednak szkolenia oczywiście nie są dla wszystkich , stanowią jedynie przykład tego czym może stać się WASZ PIES ! Ale jako amatorzy (czyli zapaleńcy) przy "pomocy" airedale możecie utworzyć np. amatorską grupę ratowniczą (dla uzdolnionych węchowo psów) czy brać udział w dogoterapii .Takie szkolenia mogą bowiem przechodzić jak najbardziej "cywilne" psy -wszystko zależy od samozaparcia ich właścicieli
Jeśli jednak nie zamierzamy uczestniczyć w tak zaawansowanych dyscyplinach to w zupełności wystarczą nam :
- w wieku ok. 4-5 m-cy "psie przedszkole" gdzie nasz maluch będzie miał okazję zapoznać się z innymi przedstawicielami swojego gatunku w bezpiecznych dla siebie warunkach i pod okiem fachowego instruktora, który wyłapie nasze ewentualne błędy wychowawcze
- ok. 1 roku -PT -(pies towarzysz) podstawy lub ewentualne doszlifowanie psiego "dobrego wychowania"
- a kiedy nasz pupil jest wyedukowany to możemy zacząć np. agillty -psi tor przeszkód. Uwaga , w tej zabawie można dojść do tytułu Zwycięzcy Swiata !
Psie sporty wciąż się rozwijają i ciągle przybywa dyscyplin w których możemy się sprawdzić trzeba tylko chcieć ! (cani cross, flyball). Podczas szkolenia pamiętać należy że to terier i że szybko się nudzi . Nie zmuszajmy go do przydługich i monotonnych ćwiczeń , lepiej krócej ale częściej ! I NIC NA SIŁE !
Wybierając teriera m.in. (jak sądzę) ze względu na jego żywiołowość , temperament , "wieczną" ochotę na zabawę musicie Państwo pamiętać że nie da się tej żywiołowości "włączać i wyłączać" wg naszych potrzeb. Pies musi znaleźć ujście dla swojej energii i jeśli mu tego nie zapewnimy ......
Pies który niszczy , wyje przez całe godziny to pies nieszczęśliwy , sfrustrowany -bo tak naprawdę nikt nie ma dla niego czasu , nikt się nim nie zajmuje. Oferowanie mu jedynie miskę jedzenia i 10 minutowego spaceru to ZA MAŁO ! Ten pies lubi biegać -świetnym rozwiązaniem będą rowerowe wycieczki z psem u boku (odpowiednie dla psa od ok.1 roku) , godzina w niezbyt szybkim tempie a kondycja nasza i psa murowane ! Uwielbia pływać (ma to w genach) -zapewniam że nic przyjemniejszego jak kąpiel w morzu lub jeziorze z własnym psem -w razie czego może "służyć za motorówkę" (sama sprawdziłam !) .
Polowanie z dobrze wyszkolonym airedalem to sama przyjemność -zwłaszcza jak "zapędza w kozi róg te wszystkie wyżły" aportując i wypłaszając kaczki (również na własnym przykładzie !) . A jak dojdzie postrzelonego kozła lub dzika !!!!!!!!!!
OKRES SZCZENIĘCY
A.T. psychicznie dojrzewa stosunkowo późno ok.3-go roku życia. Fizycznie dojrzewa po "drugiej zimie". Właściwy kolor pojawia się od 6 do 12 m-ca życia.
Trymowanie, pierwsze w wieku 4-5 m-cy, konieczne co trzy m-ce (minimum) , dla psów wystawowych - znacznie częściej.
Pamiętajmy : psa nie trzeba bić ! Dla psa nie jest istotne co mówimy tylko JAK TO mówimy Kara ma być wypowiedziana OSTRYM , NIEPRZYJEMNYM GŁOSEM . Podczas pochwały nasz głos powinien "ociekać miodem". Najgorszą karą będzie dla psa odizolowanie go od reszty "stada" czyli naszej rodziny. Biciem możemy jedynie spowodować wzrost agresji u naszego psa aż do momentu w którym nie będziemy umieli dać sobie z nim rady !!! Pies agresywny z natury zdarza się bardzo rzadko, w większości wypadków mamy do czynienia ze źle wychowanymi psami . W 99% za wypadek z psem odpowiedzialny jest człowiek ! Pamiętajmy że to my nadaliśmy kształt psom rasowym i że dalej to robimy kierując się ludzką potrzebą a czasem wygodą .
Jeśli przez pierwszy rok życia naszego psa poświęcimy mu odpowiednio dużo czasu i pracy to później przez następne 10 lat będziemy zbierać żniwo swojej pracy - warto więc przyłożyć się do tego ! A wychowanie rozpoczynamy od pierwszego dnia pobytu szczeniaka w naszym domu , bez żadnych ulg i dni przejściowych. Po trzech dniach nasze słodkie maleństwo będzie już nieźle orientowało się co mu wolno i jakie jest jego miejsce w rodzinie.
Doskonale o tym piszą :
- JAN FENNEL "Zapomniany język psów" i "Zapomniany język psów w praktyce"
- JOHN FISHER "Okiem psa" i "Dlaczego mój pies"
A także "Mój pies świadczy o mnie" , "Szczenię doskonałe"
Nauka czystości : pies załatwia się po przebudzeniu i po jedzeniu. Starajmy się w tych okresach doprowadzić psa do wyznaczonego miejsca i tam pochwalić. 3 m-czny brzdąc powinien przesypiać bez problemu całą noc a w ciągu dnia załatwia się co 3-4 godziny, oczywiście uwzględniając powyższe (tj. jedzenie i spanie).
Bardzo pomocna w nauce czystości jest klatka -staje się ona azylem psa , w niej śpi i je . Na początku stoi otwarta by pies mógł swobodnie wchodzić i wychodzić. Dostaje w niej jedzenie a kiedy dajemy mu jakąś smakowitą kość do obgryzania (zwłaszcza w okresie wymiany zębów : 4-5 miesiąc życia) to również powinniśmy włożyć ją do klatki mówiąc przy tym "na miejsce". Po paru dniach psiak powinien się do niej przyzwyczaić a wtedy możemy go tam zamknąć w ciągu dnia na np. godzinę lub dwie no i na całą noc oczywiście.
Do transportu samochodem taka klatka jest również idealnym rozwiązaniem, pies nie pałęta się po całym samochodzie co może być niebezpieczne dla niego i dla nas, nie brudzi. Rada praktyczna : rozmiar klatki dobieramy uwzględniając rozmiar bagażnika a potem psa, chyba że te dwa wymiary znacznie od siebie odbiegają. Klatka wcale nie powinna być DUŻA , druciana wystarczy w wielkości : wys : 60, szer : 53, gł : 75. Klatkę można również zrobić samemu. Proszę również zapamiętać że klatka nie może kojarzyć się psu z karą !
Pies-samiec zaczyna podnosić nogę do sikania ok.9 m-ca życia , wtedy też na ogół pojawia się pierwsza cieczka u suczek. Okres ten (burzy hormonów) na ogół przejawia się osłabnięciem dyscypliny i posłuszeństwa naszego pupila - hormony ! Bynajmniej jednak nie należy "popuszczać" i wykazywać w dalszym ciągu żelazną konsekwencję w wychowaniu . Pies -przyszły reproduktor nie może być karcony za odruchy kopulacyjne , jeżeli demonstruje takie zachowanie wobec człowieka to najprawdopodobniej hierarchia w domu została źle ustawiona . Należy wtedy psa zająć czymś innym , żeby zniwelować odruch w danym momencie i rozpocząć ustalanie hierarchii od nowa (książki : "Zapomniany język psów" i "Okiem psa")
HIGIENA
Każdego dnia psa należy szczotkować , najlepiej szczotką z prawdziwego włosia która wymasuje skórę , wyczesze brud i nada włosom piękny połysk. Później , gdy włosa będzie więcej do czesania należy używać drucianej , miękkiej szczotki i grzebienia o rzadkich i gęstych zębach. Po 4 m-cu życia należy psa wytrymować tzn.wyrwać martwy włos i podszerstek. Airedale należą do rasy nieliniejącej ale w zamian trzeba ten martwy włos usuwać . Zabieg należy powtarzać co 3 m-ce. Teriera szorstkowłosego nie należy zbyt często kąpać, bo każda kąpiel zmiękcza włos.
Jeżeli solidnie będziemy używali szczotki z włosia to w dużym stopniu zastąpi ona kąpiel. Jeżeli jednak zdecydujemy się wykąpać psa to radzę zrobić to w DOBRYM szamponie odpowiednim dla ras szorstkowłosych (np. firmy Jean Pierre Heary , Ring 5 , Dr.Siedla -do nabycia w dobrych sklepach zoologicznych). Nie dopuszczać do zapchlenia psa -pamiętać należy że pchły jedynie odżywiają się na psie. Ważne jest więc zachowanie czystości (częste pranie koca czy legowiska psa). Dla samego psa odpowiednie będą środki przeciw pchelne które można kupić u weterynarza , np.frontline.
Autor : Anna Paczena
http://www.kementari.republika.pl/