Historia
Historia powstania yorkshire terriera wiąże sie północnymi rejonami Anglii, hrabstwami Yorkshire, Manchester i Leeds . Anglia od dawnych czasów miała wybitne osiągnięcia w dziedzinie hodowli psów. Psy posiadały przedstawiciele wszystkich warstw społecznych. Lecz wielkie psy i psy myśliwskie były dozwolone wyłącznie dla bogaczy. Prostym biednym ludziom nie wolno było posiadać dużych psów. Istniało wiec zapotrzebowanie na małego mocnego psa obdarzonego nieco agresywnym charakterem, którego można było używać do zwalczania plag szczurów i myszy. W ten sposób rozwinęło się wiele ras terrierów. Niektóre z nich były przodkami obecnego Yorkshire terriera.
W latach 1860-1870, w okresie rewolucji przemysłowej szkoccy tkacze emigrowali do Anglii. Towarzyszyly im małe psy, głównie Clydesdale, Paisley i Scottish terriery. Te właśnie rasy prawdopodobnie przyczyniły się do powstania Yorkshire terriera, ale nie można wykluczyć Manchester terriera, Dandie dinmont terriera, Skye terriera i Maltanczyka. Yorków używano do tępienia szkodników w przędzy, wyrobach włókienniczych, później także w kopalniach i młynach. Anglicy z polowania swoich psów na szczury uczynili sport. Na niewielkiej arenie yorki musiały pokonać jak najwięcej szczurów w określonym czasie
Zwycięskie psy nabierały wartości i po zakończeniu kariery przynosiły zysk właścicielom jako reproduktory. Jednocześnie mówiono, że długa, jedwabista sierść Yorkshire terriera miała służyć tkaczom do wycierania utłuszczonych rak podczas pracy. Może taka sytuacja miała miejsce, kiedy pies znajdował sie pod ręka. Lecz znając żwawe usposobienie i temperament yorka, można mieć duże wątpliwości, iż psy tej rasy podczas długiego dnia pracy tkaczy, leżały bezczynnie służąc jedynie za wycieraczkę!
Najbardziej znanym i najważniejszym z punktu widzenia powstania rasy Yorkshire terrier, byl Huddersfield Ben, urodzony w 1865 roku ze skojarzenia matka i syn. Okazał sie on idealnym uosobieniem tego typu rasy. Właścicielem psa był M.A Foster. Huddersfield Ben osiągał sukcesy na wystawach psów, odnosił doskonale wyniki w konkursach dławienia szczurów i pozostawił po sobie liczna gromadkę pięknego potomstwa, które dalej przekazywało jego typowe cechy i wyznaczyło wygląd i wizerunek rasy: rodzaj włosa, ubarwienie i cechy charakteru, które yorki do dziś zachowują.
Jednak aby dostosować sie do upodobań właścicieli kopalń i wielkich dam, kiedy ta rasa trafiła na salony miejskie i dworskie, wzrost i wielkość Yorkshire terriera musiały ulec zmianie. Hodowcy starali sie uzyskiwać każdorazowo mniejsze pieski o obfitszym i dłuższym owłosieniu. W miejsce podłużnej, 8-kilogramowej sylwetki Bena, droga selekcji otrzymano kwadratowego 3-kilogramowego yorka. Pierwszy wzorzec rasy Yorkshire terrier był opracowany w 1898 roku.
To, co w rasie Yorkshire terrier jest całkowicie nietypowe dla miniaturowych psich ras to fakt, że nie powstała ona wskutek kaprysów dam. York wywodzi sie z najuboższych dzielnic robotniczych. Stad w charakterze psów tej rasy odnajdujemy takie cechy, jak: zuchwałość, żądza działania i duch walki. Dopiero później york został odkryty przez wyższe warstwy społeczne, które uczyniły go jednym z najbardziej ulubionych piesków salonowych.
Obecnie Yorkshire terriery są bardzo popularna rasa na całym świecie, maja rzesze wiernych wielbicieli.
Historia Yorkshire Terierów w Polsce nierozerwalnie wiąże sie z osoba Pani Anny Fangor (dawniej Witalis), która sprowadziła do kraju z Anglii w 1967 roku pierwszego yorka. Była to suczka TINA QUEEN of Bouchard. Później dołączył pies z tej samej hodowli GENE of Bouchard. Suczki w hodowli Y.T Fangor zawsze były kryte najlepszymi psami świata. Należy wymienić: Zwyc. Świata ELMHURSTA Golden Flame, Int.Ch. Kingsmere BUTTONS. W celach hodowlanych sprowadzano wiele wartościowych psów, co w latach żelaznej kurtyny (1970-80) było dużym wysiłkiem finansowym i organizacyjnym
Ze znanych i cenionych psów sprowadzonych do Polski były: Ch.Heskethane KINGHT HAWK, Ch.TOP STAR vom Yorkshire Haus, Ch.Highclass MAGICAL MOMENTS, Int.Ch MONOGRAM de Majodian. Doskonale krycia i udane importy, dal y efekt w postaci ponad 40 championatów, i 5 interchampionów.
WYGLĄD OGÓLNY:
Pies o długowłosy, o prostej sierści, opadającej po obu bokach tułowia, z przedziałkiem biegnącym od nosa do koniuszka ogona. Sylwetka jest opływowa i zwarta. Dumny i wyprostowany. Ogólnie powinien wydawać się proporcjonalny, silny i energiczny.
OSOBOWOŚĆ:
Towarzyski, aktywny, inteligentny i ambitny.
TEMPERAMENT:
Pełen werwy, nie kapryśny. Lękliwość i agresja sa wada.
GLOWA:
Nieduża, zgrabnie ukształtowana. Czaszka plaska, stop delikatnie zaznaczony. Guz potyliczny ledwie wyczuwalny. Kufa średniej długości, nie spiczasta, profil nosa prosty. Nos czarny.
OCZY:
Nieduże ciemne - prawie czarne, błyszczące, nigdy wypukle, ustawione frontalnie - piesek patrzy prosto przed siebie. Brzegi powiek ciemne.
USZY:
Male, trójkątne, dość wysoko osadzone , skierowane do przodu, delikatne, stojące sztywno.
UZĘBIENIE:
Mocne, białe, regularne. Zgryz nożycowe.
SZYJA:
Dość długa, elegancka, noszona dumnie.
TUŁÓW:
Zwarty. Grzbiet prosty, mocny, idealnie plaski w postawie i w ruchu. Lędźwie mocne, zad dobrze ustawiony, nie spadzisty ani przebudowany. Zebra lekko zaokrąglone. Brzuch nieco podciągnięty.
KOŃCZYNY PRZEDNIE:
Idealnie proste i równolegle w postawie i w ruchu. Łapki zwarte pazurki czarne.
KOŃCZYNY TYLNE:
Idealnie równolegle w postawie i w ruchu. Dobrze ukatowane, staw skokowy dobrze zaznaczony, mocny. Łapki zwarte, pazurki czarne.
OGON:
Prosty, noszony ukośnie do linii grzbietu.
SZATA:
Zdecydowanie jedwabista, długa, cienka, gęsta. Włos idealnie prosty, gładki w dotyku. Brak podszerstka.
UMASZCZENIE:
Stalowozloty, a nie stalowosrebrny z wyraźnie odgraniczonym, intensywnie złotym podpaleniem. Włos na głowie zloty, bez smoleń i szarości.
WAGA: do 3,2kg.
WADY:
Wszelkie odchylenia od wzorca uważamy za wadę.
Urszula Charytonik
Tomasz Jastrzebowski
źródło za zgodą: Iwona Szkodzińska, www.euro-emi.pl