Psy to doprawdy niesamowite zwierzęta. W obrębie jednego gatunku znajdziemy przecież rasy, które spokojnie mieszczą się do małej torebki, ale też takie, które swoją wielkością zbliżają się do kucyków. Niektóre psy potrafią osiągać wręcz gigantyczne rozmiary. Prawdziwi rekordziści? Proszę bardzo. Oto zestawienie 5 największych ras psów na świecie. Jeśli nie masz sporej gotówki na zakup ogromnych ilości karmy, lepiej ich nie wybieraj.
- Bernardyn – narodowa rasa Szwajcarii wyhodowana przez tamtejszych mnichów do pracy w górskich warunkach. Pierwotnie bernardyny nie osiągały aż tak dużych rozmiarów jak dziś – zwykle ważyły do 50 kilogramów. Obecnie można spotkać osobniki o wadze przekraczającej 100 kilogramów! Mimo dużych rozmiarów jest to pies bardzo przyjazny, łagodny i wierny, ale nieufny względem obcych. Stroni od agresji, bardzo przywiązuje się do właściciela i szybko się uczy.
- Mastiff – mastiff angielski jest drugą co do wielkości rasą psów na świecie. Samce osiągają wagę nawet 110 kilogramów. Jest to pies muskularny, bardzo silny, ale przy tym dość zwinny. Mastiffy są znakomitą rasą stróżującą i obronną, bardzo przywiązują się do swojej rodziny i bez wahania staną w obronie jej zagrożonych członków. Słyną z odwagi.
- Mastiff Neapolitański – włoska odmiana mastiffa to trzeci spośród największych psów świata. Średnia waga dorosłych samców przekracza 75 kilogramów. Jest to rasa typowo stróżująca i obronna, choć dziś częściej już towarzysząca. Ma kontrowersyjny wygląd, który nie każdemu przypadnie do gustu (charakterystyczne fałdy skórne na pysku).
- Nowofundland – sympatyczny, przepiękny pies, który słynie ze swojej kruczoczarnej sierści i przyjaznego usposobienia. Rasa pochodzi z Nowej Fundlandii w Kanadzie. Do dziś jest tam wykorzystywana do pracy w ratownictwie wodnym, ponieważ nowofundland znakomicie pływa i jest odporny na niską temperaturę. W Polsce coraz popularniejsza rasa towarzysząca. Samiec nowofundlanda osiąga w kłębie do 71 centymetrów i około 70 kilogramów wagi.
- Dog niemiecki – ogromny pies, który na całym świecie słynie ze swoich rozmiarów. Samiec w kłębie osiąga do 90 centymetrów i waży do 90 kilogramów, co czyni tę rasę jedną z największych. Dogi przy tym są zgrabne i zwinne, świetne na polowaniu. Obecnie pies ten jest wykorzystywany głównie w roli towarzysza oraz pokazowej, choć sprawdzi się także jako stróż i obrońca domu – budzi respekt samymi rozmiarami.
W zestawieniu spokojnie mógłby się jeszcze znaleźć dog de Bordeaux, który może nie osiąga imponującej wysokości w kłębie, za to znaczną masę – samce potrafią warzyć około 70 kilogramów.
Wybierając psa jednego z tych ras trzeba sobie więc zdawać sprawę z wysokich kosztów jego utrzymania. Chodzi nie tylko o samą karmę, ale także drogie zabiegi pielęgnacyjne oraz ewentualne leczenie – wszystkie spośród wymienionych ras mają klasyczny problem z przeciążaniem stawów.