Samojed - informacje podstawowe

Historia

Nazwa tej rasy, zwanej także Smiling Sammy ( uśmiechnięty Sammy), pochodzi od plemienia Samojedów, żyjacy na Syberii. Był używany jako stróż i do polowań na renifery. Miały wstęp do ludzkich namiotów, gdyż często ogrzewały swych właścicieli. W końcu XIX wieku zostały przywiezione do Anglii przez Kilburna Scotta. Pierwotny wzorzec rasy, ustalony na podstawie psów z hodowli Scotta, z biegiem lat uległ niewielkim zmianom, a psy z tego stada rozprzestrzeniły się po całym świecie.

Wygląd

Wielkość

Psy - 52,5 - 59 cm

Suki - 47,5 - 52,5cm

Waga - 22,7 - 29,5 kg

Szata

Szorstkie, ale nie sztywne proste włosy okrywowe z grubym, miękkim, krótkim podszerstkiem. Maść czysto biała lub jasnobrązowo - biała, końce włosów okrywowych srebrzyste.

Charakter

Samojedy to żywiołowe i energiczne psy. Potrzebują dziennego ruchu i długich spacerów. Te szpice są inteligentne i bardzo przywiązują się do właścicieli. Ich zaletą jest to, że potrafią szybko nawiązać kontakt z człowiekiem i innym zwierzęciem. Potrafią szybko i sprawnie się uczyć. Dobrze sprawdzają się jako psy domowe i są łagodne w kontaktach z dziećmi. Nie sprawdzają się jako psy stróżujące. W przeciwieństwie do wielu innych przedstawicieli psów zaprzęgowych jest on w swej ojczyźnie trzymany przez właścicieli w domu. Trzeba zapewnić tym psom dużą ilość ruchu. Z reguły nie wykazują agresji w stosunku do innych psów, trudno też je do niej sprowokować. Tolerancyjne do innych zwierząt. Są nieco niezależne, pamiętać należy o zachowaniu pewnego marginesu ich prywatności. Próby złamania jego charakteru i zakazy mogą spowodować że stanie się złośliwy. Tylko łagodnym postępowaniem uzyskamy doskonałą harmonię w obcowaniu z tym psem. Skarcony niesłusznie lub niesprawiedliwie potraktowany zapamięta to na długo i da nam do zrozumienia kto popełnił błąd i obrazi się. Szczekają najwięcej ze wszystkich szpiców zaprzęgowych. Nie wymagają jednak długich spacerów i specjalnych treningów, nie wybiegane nie zniszczą nam domu. Najlepiej z nich bowiem nadają się do życia w mieście, przy rodzinie, jako zwykły pies do towarzystwa. Dzięki swojemu charakterowi i wyglądowi zyskują coraz większe zainteresowanie

Zdjęcia:  Author: Pleple2000,  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Samojed00.jpg, GNU Free Documentation License, Version 1.2

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.