LOWCHEN (LWI PIESEK) w Polsce

W Polsce mamy bardzo stare ślady bytności lwiego pieska : żyjący w latach 1819-1902 M.Jaroczyński przedstawił w swoim miedziorycie lwiego pieska u stóp kasztelanowej Anny Orzelskiej jako symbol wierności małżeńskiej, a w kościele O.O Franciszkanów w Opolu na grobowcu księżnej opolskiej możemy zobaczyć również wizerunek lwiego pieska. Z biegiem czasu być może odnajdzie się jeszcze wiele śladów wskazujących na to iż lewek znany był i trzymany w Polsce już przed wiekami. Pewnym dzisiaj jest iż współczesna historia lwiego pieska w naszym kraju zaczyna się od roku 1992 wraz z importem pierwszej suczki tej rasy.

lwi piesek

Dasza Vivien v.d.Strucker - pierwszy  lwi piesek sprowadzony do Polski

1992
- pierwszy lwi piesek zostaje importowany przez panią Barbarę Lewalską z Katowic - suczka Dasza Vivien vd.Strucker pochodzi z holenderskiej hodowli

1993
- import kremowego psa z Holandii przez panią Barbarę Luszkiewicz z Bielska Białej jest to Highlander vd.Strucker

1994
- import suczki z Czech przez p.Barbarę Luszkiewicz o imieniu Erika z Bile ZatokyCS. Wszystkie trzy lwie pieski noszą tytuły Interchampiona i Championa Polski ponadto Highlander i Erika posiadają tytuły Championa Klubu Lwiego Pieska w Czechach.

1995
- I miot lwiego pieska w Polsce ze skojarzenia Int.Ch.Daszy Vivien vd.Strucker i Int.Ch.Highlandera vd.Strucker w hodowli "Czupurny Puszek" p.B.Lewalskiej(3/0) Ch.Pl.Król Maciuś I Czupurny Puszek został w hodowli.

1997
-importowana przeze mnie suczka z Czech Angelika Apovery nosi tytuł Championa Polski i Młodzieżowego Championa Polski -I miot lwiego pieska w hodowli "Damaro' Barbary Luszkiewicz w Bielsku-Białej ze skojarzenia Int.Ch.Eriki z Bile Zatoky Cs i niemieckiego psa Int.Ch.Tiberia Le Petit Phiton(1/1). Pozostawiona w hodowli Fanny Favorita Damaro nosi tytuł Champion Polski oraz Zw.Klubu

1998
- sprowadzam -Barbarosse Apovery z Czech po Int.Gita z Bile Zatoky Cs i Ch.Yuri von Redderkrug ,która dzisiaj posiada tytuły Champion Polski, Champion Czech, Młodzieżowy Champion Polski ,Zwycięzca Klubu 2003
- z hodowli Silesian Cramer importowana suczka zostaje do Rybnika. Niestety nie posiadam wiadomości na jej temat

1999
-II miot w hodowli Damaro ze skojarzenia Eriki i Highlandera (1/3) , Suka i pies z tego miotu mieszkają w czeskich hodowlach Apovery i Extra Namalev. Jedna suczka zostaje w hodowli a druga trafia do mnie .

2000
- I miot mojej w mojej hodowli po Barbarosse i Highlanderze (2/2). Suka Aguilera Aya Alwaro mieszka w Czechach .
- import suki z hodowli Apovery do Bytomia

2001
- II miot w mojej hodowli ze skojarzenia Angeliki Apovery i Ch.Yuri von Redderkrug (2/1) .Blaguer Beniamin oraz Big Star zostają Championami Polski . Suczka Big Star zostaje założycielką hodowli Kasjana p.Marty Krzyształowicz w Tarnowie

2002
- III miot w hodowli Damaro po Fanny i Highlanderze (1/2). Pozostawiony w hodowli zostaje Harry Handsome Damaro.
- import z hodowli Silesian Cramer suczki do Krakowa
- III miot w mojej hodowli po Barbarosse i Ch.Król Maciuś I Czupurny Puszek (1/3).Pies Ceik nosi posiada tytuły Mł.Ch.Pl ,Ch.PL. Suka Cenna pozostaje w hodowli.
- import psa z hodowli Apovery do Bielska- Białej

2003
- import psa z hodowli Silesian Cramer do Warszawy
- IV miot w mojej hodowli po Barbarosse Apovery i Int.Ch. Thomas Silesian Cramer (3/1).Najbardziej utytułowany pies z tego miotu to Int.Ch.Multi.Ch. Derek Aya Alwaro mieszkający w hodowli BiBi Anety Cisowskiej

2004
- import psa ze Słowacji do Rzeszowa po Astarte E'Nobili Loco Fragopole i Król Maciuś I Czupurny Puszek
- miot V w mojej hodowli po Barbarosse Apovery i Disneyland's Dangerous White Winner (2/1). Pies Int.Ch Ettore Aya Alwaro mieszka w Czechach a pies Eridan pracuje w Jadownickim Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży "Caritas" .
- w czeskiej hodowli Neverending Delight rodzi się miot po psie z naszej hodowli Ceik Aya Alwaro(2/2)

2005
- hodowla Damaro importuje psa z Finlandii Gwaihir's Chic Choix Bobo. W późniejszym okresie współwłaścicielami tego psa zostają panowie Adam Ostrowski (hodowla Germanika) oraz Jakub Kruczek
- import z Czech suczki Waikiki Extra Namalev do Szczytna
- I miot w hodowli Kasjana po Ceik Aya Alwaro i Big Star Alwaro(2/0)

2006
- VI miot w mojej hodowli po Barbarosse Apovery i Ch.Gwaihir's Chic Choix Bobo
- II miot w hodowli Kasjana po Big Star i Derek Aya Alwaro(1/0)


2007
- przylatuje do nas piesek z Norwegii Cossu's Harry Belafonte
- import do hodowli Damaro suczki z Finlandii Chic Choix Diva De Harem
- VII miot w naszej hodowli po Int.Ch.Cenna Aya Alwaro i Ch.Umbra vom Burgwald (1/2). Piesek Gryffin pracuje z niepełnosprawnymi, suczka Gerda zostaje w hodowli na współwłasność z hodowlą BiBi.
- III miot w hodowli Kasjana po Big Star Alwaro i Derek Aya Alwaro(0/3)

2008
- import suczki Int.Ch.Chic Choix Saphir De Nuit do hodowli Filofany w Łodzi p.Hanny Głowackiej

Jest jeszcze kilka psów tej rasy w naszym kraju nie posiadam jednak bliższych informacji na ich temat .Zwracam się więc do osób ,które mają psy tej rasy o informację pragnę stworzyć bazę danych na temat lwiego pieska w naszym kraju. Mamy doskonały materiał hodowlany , psy które zawsze znajdują się na lokatowych miejscach podczas wystaw w kraju bądź za granicą.

Autor: Karina Kruczek hod. Alwaro FCI
http://lwipies.prv.pl/

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Artykuły powiązane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.