Karelski pies niedźwiedzi ( karelsk bjornhund
Należy do rodziny szpiców, jest blisko spokrewniony z rosyjską łajką. Nazwa rasy pochodzi od Karelii, leżącej w Rosji, w pobliżu fińskiej granicy. Została ona jednak ukształtowana głownie w Finlandii, gdzie w 1920 roku powstała pierwsza zorganizowana hodowla tej rasy, a w 1936 psy zostały zaprezentowane po raz pierwszy na wystawie w Helsinkach. II wojna światowa spowodowała duże straty w populacji, do tego stopnia, że w Finlandii pozostało około 40 psów karelskich. Po wojnie dzięki wysiłkom kynologów udało się odbudować liczebność rasy, doprowadzając przy okazji do jej wyrównania i ustalenia nowego standardu. W latach 60. XX wieku hodowla karelskiego psa na niedźwiedzie przechodziła ponowny kryzys - liczba psów niebezpiecznie zmalała. Jednak rasa zaczęła znowu zyskiwać na popularności, poza Finlandią stała się bardzo lubiana w Szwecji.
Był hodowany do polowań na niedźwiedzie, stąd jego nazwa, ale także na łosie i inną gruba zwierzynę.
Rozmiar:
Pies 54-60 cm
Suka 49-55 cm
Waga:
Pies 25-28 kg
Suka 17-20 kg
Szata:
Włos okrywowy twardy i prosty. Na szyi, grzbiecie oraz z tyłu ud - dłuższy, niż gdziekolwiek indziej. Podszycie miękkie i gęste. Maść czarna; może być matowa lub z odcieniem brązowym. Większość przedstawicieli rasy ma wyraźne białe znaczenia na głowie, szyi, klatce piersiowej, brzuchu oraz kończynach.
Charakter:
Ma on nieco posępny i kłotliwy charakter. Woli towarzystwo własne i swojego pana niż innych psów, dlatego też w trakcie polowań działa w pojedynkę.
To pełen pasji łowca, który będzie korzystał z każdej nadarzającej się okazji do polowania. Rzadko spotykana siła tego psa pozwala mu toczyć walki ze zwierzętami wielokrotnie przerastającymi go wymiarami i masą. Jest również odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Karelski pies na niedźwiedzie jest zrównoważony, nieco powściągliwy, odważny i wytrwały. Bardzo pewny siebie; może być agresywny w stosunku do innych psów i często skory do bójki, ale nigdy w stosunku do ludzi. W stosunku do obcych jest nieufny, ale nie agresywny. Nie jest to wybitny stróż i obrońca. Pies ten posiada silnie rozwinięty duch walki z innymi zwierzętami. Wobec swojej rodziny pies ten jest wierny i oddany. Cechuje go także przyjacielskie nastawienie i miły charakter wobec dzieci, choć źle znosi dziecięce psikusy. Karelski pies na niedźwiedzie to pełen pasji łowca, który sam znajdzie okazję do zaspokojenia rozpierającej go energii, jeżeli nie zapewni mu jej jego właściciel.
To nie jest pies dla domatorów. Właściciel musi być osobą aktywną, lubiącą długie spacery, jogging, czy jazdę na rowerze (najlepiej po lesie) za swoim psem. Karelski pies na niedźwiedzie najlepiej czuje się w rodzinach aktywnie spędzających czas.
Pies ten nie nadaje się do życia w mieście. Wymagany jest dom z dużą działką, najlepiej położony blisko lasu. Karelski pies na niedźwiedzie ma trudny charakter i wymagane jest doświadczenie w wychowywaniu psa. Nie wykazuje skłonność do uległości nawet wobec swego przewodnika. Pies ten lubi swobodę, chadza swoimi ścieżkami i ciężko powściągnąć jego zadatki na kłusownika.
Martyna
WORTAL PSY24.PL
zdjęcie: Fraczek.marcin, KARELSKI PIES NA NIEDŹWIEDZIE, GNU Free Documentation License, Version 1.2