Przydomek hodowlany to inaczej mówić nazwisko rodowe szczeniąt urodzonych w Naszej hodowli. Aby uzyskać taki przydomek należy: z rodzimego Oddziału Związku Kynologicznego pobrać odpowiedni druk „wniosek o rejestrację przydomka hodowlanego” . Na wniosku znajduje się 8-pozycji, w które można wpisać propozycje swojego przydomka, nie musimy wypełniać wszystkich, lecz należy pamiętać, że mamy większe szanse na zaakceptowanie, któregoś z Naszych pomysłów. Ważne jest to, gdyż czas rejestracji przydomka to ok 3 m-ce . Wniosek po wypisaniu składamy w oddziale, który przesyła go do Zarządu Głównego ZKwP i ten dokonuje rejestracji.
Zdarzyć się może, ze wszystkie Nasze propozycje zostaną odrzucone, ze względu na istniejące już, lub podobnie brzmiące przydomki, wtedy czeka Nas ponowne wypełnienie wniosku.
W latach poprzednich były problemy z zarejestrowaniem przydomków obco brzmiących, w chwili obecnej rejestrowane są: polskie, łacińskie, angielskie, francuskie; możemy „pobawić się” w słowotwórstwo i wymyślić oryginalny, własny przydomek. Możemy sobie pomóc zaglądając na stronę FCI zarejestrowanych już przydomków http://www2.fci.be/affixes.aspx?lang=en .
Na wniosku należy również zaznaczyć gdzie będzie pisany przydomek przed imieniem psa, czy po imieniu psa np.: Polka CZARNA MAFIA, lub CZARNA MAFIA Polka. Ważna jest również pisownia, przydomek zaczynamy pisać wielką literą, a imię psa całe piszemy wielkimi literami. Powinniśmy pamiętać o tym że szczenięta urodzone w jednym miocie muszą mieć imiona rozpoczynające się o tej samej litery, kolejność alfabetyczna przy następnych miotach nie jest ważna.
Opłaty za przydomek hodowlany od roku 2008 wynoszą:
-rejestracja w Zarządzie Głównym i FCI- PLN 70;
-jeżeli wcześniej posiadaliśmy przydomek hodowlany zarejestrowany w Zarządzie Głównym i dokonujemy rejestracji go w FCI – PLN 45;
Ważne !
FCI nie uznaje polskich znaków czyli litera ł będzie występować jako l , i tak samo z ć,ś,ż,ź itp.
Tak samo jest w przypadku znaków interpunkcyjnych.
Zarejestrowany przez Nas przydomek jest chroniony, może zostać przekazany innemu hodowcy po pisemnej zgodzie poprzedniego właściciela lub w drodze dziedziczenia.
Barbara Jolanta Niedzielska
www.hodowla-polka.pl
WORTAL PSY24.PL