.. nie jest zależna od tego ile razy suka zostanie pokryta przez psa. Jeśli precyzyjnie określimy termin za pomocą opisanych już badań u weterynarza i dołożymy do tego własne obserwacje to teoretycznie powinno wystarczyć jedno krycie. Jednak dla pewności zalecamy po pierwszym kryciu zrobić 1 dzień przerwy i powtórzyć je w następnym dniu.
Czyli: jeden dzień - krycie, drugi dzień - przerwa, trzeci dzień - krycie. Przyjmuje się, że przeżywalność plemników w drogach rodnych suki wynosi 48-72 godziny. Krycie zalecamy powtórzyć, gdyż wtedy zwiększa się prawdopodobieństwo, że suka zajdzie w ciążę. Liczebność miotu jest w pewnym stopniu dziedziczna w linii żeńskiej.
W naszej hodowli obserwujemy liczebność miotów przez 3 pokolenia. Babcia naszej suczki miała 12 szczeniąt. W tym miocie urodziła się jej matka, która rodziła mioty 8-10 szczeniąt. Z jednego z nich pochodzi nasza suczka, która rodzi mioty 10-11 szczeniąt. Jej córka rodzi 8-9 szczeniąt. Z kolei przyrodnia siostra naszej suczki (po tej samej matce) urodziła 12 szczeniąt, a z kolei jej córka urodziła 13 szczeniąt. U suczki z innej hodowli i z innej linii wyglądało to w ten sposób, że jej matka rodziła mioty 4-6 szczeniąt, ona sama oraz jej córka również rodziły 4-6 szczeniąt. Nie jest to oczywiście regułą, ale dziedziczność liczebności szczeniąt w miocie wynosi ok.30%.
Liczebność miotu zależy od suki i od psa. Może nałożyć się kilka istotnych czynników, które mogą spowodować, że miot będzie mniej liczny. Do takich należą między innymi wspomniana już wyżej dziedziczność liczebności miotu u suki, źle oznaczony termin krycia, wiek reproduktora (starsze reproduktory powyżej 8 roku życia mogą mieć słabsze nasienie), sztuczna inseminacja.
Ewa Janicka
hodowla Appalachian
www.malamuty.pl