PODSTAWOWE PORADY MEDYCZNE

Każdy z opiekunów psów borykał się z różnymi dolegliwościami swoich pupili. Psy cierpią na różne schorzenia i tak samo jak ludzie potrzebują fachowej opieki lekarskiej. Gdy zdarza się wypadek, najważniejsze jest rozpoznanie i pierwsza pomoc, która musimy umieć udzielić sami podczas oczekiwania na przyjazd weterynarza lub w trakcie drogi do lecznicy. Jest to bardzo ważne, gdyż pomoc udzielona przez nas, często gwarantuje zdrowie, a nawet życie psa. W związku z tym każdy człowiek który jest właścicielem psa powinien umieć rozpoznać symptomy choroby lub uszkodzenia i potrafić udzielić pomocy. Do najgroźniejszych wypadków należą potrącenia przez samochód. Oprócz licznych obrażeń i silnie odczuwanego bólu pies zazwyczaj dodatkowo doznaje szoku.

Pierwsza pomoc:

  • Pies zazwyczaj ucieka, należy go ostrożnie złapać i uważać, gdyż w wyniku bólu i szoku zwierze gryzie własnego właściciela. Najlepiej założyć mu wówczas kaganiec.
  • Psa należy podnieść bardzo ostrożnie aby jak w najmniejszym stopniu zmieniać jego pozycję. Owinąć w koc, lub część swojej garderoby aby zapobiec wychłodzeniu ciała spowodowanego szokiem i czym prędzej udać się do lecznicy, najlepiej potwierdzając telefonicznie przybycie psa z wypadku.

Krwawienie

Jeżeli występuje silne krwawienie należy je powstrzymać, jest jednak kilka typów krwawień i postępuje się z nimi w określony sposób:

  • Duża rozległa rana – uciska się czysta chusteczką lub innym kawałkiem materiału. Najlepiej dodatkowo zabandażować ranę.
  • Silne krwawienie tętnicze (krew jasnoczerwona) jeżeli jest to rana łapy przedniej należy wówczas ucisnąć tętnicę ramienną, jeżeli tylniej tętnicę udową. Ważne jest, aby dodatkowo nałożyć opaskę uciskową pomiędzy sercem z raną. Do tego celu można zastosować tasiemkę, bandaż, sznurowadło, pasek lub cokolwiek, co mamy pod ręką. Ważne jest aby co ½ godziny rozluźniać na chwilę opaskę.
  • Silne krwawienie żylne (krew ciemnoczerwona) należy ucisnąć żyłę w odległości 5-7 centymetrów poniżej rany (w stronę końca kończyny). Jest to bardzo ważne, gdyż żyłą krew wraca do serca i uciskanie powyżej rany w przypadku krwotoku żylnego nic nie da. Do ucisku można użyć tasiemki, bandaża, sznurowadła z kawałkiem patyka lub ołówka, który pomoże nam skręcać opaskę aż do momentu, gdy krew przestanie płynąć.

Złamanie

Złamanie kończyny, należy ją niezwłocznie unieruchomić, aby zapobiec poruszania się złamanej nogi.

  • Postępowanie: Z kawałków drewna, patyków lub innego twardego przedmiotu robimy prowizoryczną szynę, którą mocujemy za pomocą bandaża, rajstopy, szalika, gazety zwiniętej w rulon lub tego co mamy pod ręką.
  • Złamanie otwarte należy wcześniej ucisnąć ranę i zabezpieczyć przed wypływem krwi gazą lub innym kawałkiem czystego materiału a następnie założyć łupki.
  • Złamanie lub pęknięcie kręgosłupa – w wyniku takiego uszkodzenia pies nie może poruszać daną częścią ciała. Należy umieścić psa na desce aby uniemożliwić poruszanie się zwierzęciu i czym prędzej udać się do weterynarza.

Duże otwarte rany

  • Duże otwarte rany należy zabezpieczać poprzez uciskanie ich czystą chusteczką lub innym kawałkiem materiału. Niestety czasami zdarza się, że w wyniku wypadku z otwartej jamy brzusznej psa wypadną jelita. Należy wtedy niezwłocznie owinąć je mokrym i ciepłym ręcznikiem, aby nie dopuścić do wysuszenia i dodatkowo zawinąć bandażem aby przytrzymać ręcznik i jelita na swoim miejscu.

Utrata przytomności

  • Jeżeli pies stracił przytomność, należy otworzyć mu pysk i wystawić na zewnątrz język. W razie konieczności oczyścić z krwi i śliny nos i jamę gębową, aby umożliwić mu oddychanie.

Reanimacja

Jeżeli zauważymy, że w wyniku wypadku nastąpiło zatrzymanie akcji serca musimy niezwłocznie przystąpić do reanimacji. Masarz serca robi się po wcześniejszym położeniu psa na prawym boku. Należy uciskać dłonią mocno i rytmicznie miejsce z tyłu kości ramieniowej (środkowe żebra) w okolicy serca.

  • Sztuczne oddychanie. Przed wykonywaniem sztucznego oddychania należy psu zdjąć obrożę i otworzyć pysk i wyciągnąć na zewnątrz język, następnie ułożyć go na boku. Obie ręce (kciuki złączone i palce wskazujące złączone tak aby pomiędzy dłońmi utworzył się trójkąt za podstawę posiadający kciuki, a dwoma bokami powinny być palce wskazujące) kładziemy na żebra za kość ramienia i rytmicznie uciskamy, wypychając powietrze z klatki piersiowej. Po ucisku klatka piersiowa wraca do normalnej pozycji. Ucisk wykonuje się co 5 sekund.
  • Metoda usta – nos. Podczas tej metody wykonywania sztucznego oddychania należy pamiętać o zamknięciu psu pyska. Przytrzymując go należy wdmuchiwać w nozdrza powietrze przez 3 – 4 sekundy. Potem następuje przerwa, podczas której dochodzi do wydechu i wdmuchiwanie powietrza rozpoczynamy od nowa. Tak należy postępować od 10 do 12 razy na minutę.

Inne wypadki

  • W przypadku lekkiego oparzenia należy polać ranę wodą, zdezynfekować i posmarować maścią z antybiotykiem. Dodatkowo powinno być osłonięte przez jałowy opatrunek i zabandażowane.
  • W przypadku cięższych oparzeń, należy owinąć ranę mokrym ręcznikiem lub innym płótnem i natychmiast zawieść do lekarza weterynarii.
  • Każde z oparzeń należy przemyć, jednak czym, to wszystko zależy do substancji chemicznej, która poparzyła naszego psa: detergent lub herbicyd – woda; środek alkaliczny lub zawierający sodę – woda z octem; kwas – wodny roztwór sody oczyszczonej >>> Nigdy nie powinno smarować się miejsca oparzonego tłuszczem!

Udar cieplny

  • Udar cieplny jest zmorą właścicieli psów w upalne letnie dni. Następuje ona zazwyczaj wtedy, gdy zwierze pozostawione jest w zamkniętym, ciepłym pomieszczeniu (samochód, zamknięty i zabudowany kojec). W związku z wysoka temperaturą zewnętrzną pies, zaczyna szybko oddychać próbując schłodzić organizm, jednak gdy gorące powietrze nie podlega wymianie, jest to niemożliwe. Objawami udaru jest przyspieszony oddech psa, dyszenie, wysoka gorączka, obfite ślinienie a nawet utrata przytomności. Właściciel powinien natychmiast przenieść psa w cień w miarę możliwości próbować go schłodzić letnią wodą (lecz nie polewać lodowatą, gdyż nagła zmiana temperatury może doprowadzić do szoku) a nawet zanurzyć w niej. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba należy zastosować sztuczne oddychanie metodą usta – nos. Jeżeli zwierze jest przytomne musimy podać mu trochę mocnej kawy i natychmiast zawieść do lekarza weterynarii. Udar słoneczny potrafi mieć bardzo poważne konsekwencje w tym również doprowadzić może do śmierci psa.

Rozszerzenie lub skręt żołądka

  • Jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych sytuacji zagrażających życiu psa. Skręt żołądka występuje najczęściej u dużych psów, które zaraz po spożyciu jedzenia zaczęły biegać i baraszkować z innymi psami lub swoimi zabawkami. Pierwszym objawem jest powiększający się brzuch, który staje się bardzo twardy i bolesny, pies jest niespokojny, próbuje wymiotować, oddycha z trudnością, a oddechy są krótkie i szarpane. W takiej sytuacji należy natychmiast, bez zbędnego zastanawiania się udać do lekarza weterynarii. Życie psa jest bardzo zagrożone. Lekarz oceni stan zwierzęcia i jeżeli stwierdzi, że jest to tylko rozszerzenie, spróbuje wprowadzić sondę do żołądka w celu odciągnięcia płynów i gazów. Jeżeli natomiast dojdzie do skrętu, niezbędna będzie natychmiastowa operacja, której celem będzie opróżnienie zawartości i odkręcenie zawiniętego żołądka. Należy jednak pamiętać o tym, że zwlekanie z udaniem się do weterynarza nawet kilkugodzinne doprowadzi do martwicy żołądka i śmierci zwierzęcia.

Połknięcie ciała obcego

  • Bardzo często zdarza się, że psy połykają różne przedmioty w tym kamienie, guziki, kawałki patyków, części swoich zabawek i wiele innych rzeczy, które nawet nie przeszły by nam przez myśl. Kiedy kawałek jakiegoś przedmiotu utknął naszemu psu w gardle, objawami są kłopoty z oddychaniem, odruch wymiotny, osowiałość i próby wyjęcia przez psa tego kawałka, które wyglądają podobnie jak przytrzymywanie patyka podczas gryzienia obiema łapami przez naszego pupila. Możemy spróbować wyjąć samemu palcami obcy przedmiot z gardła, jeżeli jest on za daleko, lub nie widzimy go musimy natychmiast udać się do lekarza weterynarii, który pomoże pozbyć się naszemu pieskowi przysłowiowej kości w gardle.
  • Jeżeli już nasz ulubieniec połknie mały przedmiot, nie powinniśmy wpadać w panikę, należy podać mu trochę kapusty kiszonej lub zielonych warzyw, to powinno ułatwić jego wydalenie.
  • Jeżeli dany przedmiot jest ostry to na wszelki wypadek można napoić psa (zazwyczaj sam nie wypije pod żadnym pozorem, należy wlać mu do pyska strzykawką) olej parafinowy, który pomoże w wydaleniu ostrych przedmiotów niewielkich rozmiarów.
  • W sytuacji gdy nasze zabiegi nie pomagają, pies nie wydala, nie chce przyjmować pożywienia, jest obolały i osowiały należy natychmiast udać się do lekarza, gdyż istnieje niebezpieczeństwo, że dany przedmiot utknął na dobre w jelitach lub co najgorsze spowodował jego perforację. W taki przypadku niezbędna będzie operacja usunięcia ciała obcego, dzięki której nasz pupil będzie cieszył się życiem.

Zatrucia

  • Zatrucia należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych wrogów zdrowia i życia psa. Nie zawsze dają one o sobie znać od razu po spożyciu trucizny. Trucizną mogą być zarówno niektóre rośliny takie między innymi jak: oleander, jemioła, cis, hortensja, łubin, diffenbahia, oraz szereg substancji chemicznych używanych do czyszczenia domu, mebli, odmrażania szyb, kosmetyki, wybielacze i wiele innych. Do podstawowych objawów zatrucia należą: biegunka - najczęściej krwawa, wymioty, skurcze, problemy z oddychaniem, poruszaniem się, ślinotok, krew w moczu, śpiączka, oszołomienie, drgawki a nawet zapaść sercowa i naczyniowa. W takim przypadku należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii i jeżeli wiemy lub przypuszczamy co nasz pies mógł spożyć zabrać ze sobą pudełko po specyfiku lub chociaż znać jego nazwę. Jest to niezmiernie ważne, gdyż należy zastosować odtrutkę na dany składnik czynny spożytej substancji.

Użądlenia owadów

  • Najbardziej niebezpieczne są użądlenia owadów w okolicach krtani i pyska psa. Najczęściej w skutek wprowadzonego jadu następuje dość silny obrzęk w okolicy ukąszenia, co może bardzo utrudnić oddychanie psa, włącznie z doprowadzeniem do utraty przytomności. Jednak najczęściej po takim ukąszeniu pojawia się tylko pokrzywka lub niewielki obrzęk.
  • Kiedy zaobserwowane zostanie ukąszenie wraz z dużym obrzękiem i problemami z oddychaniem, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Jeżeli istnieje obawa, że nie zdążymy dowieść psa do lecznicy, należy spróbować wprowadzenia do dróg oddechowych miękkiej gumowej rurki, która umożliwi psu oddychanie. W miejsce ukąszenia najczęściej należy przykładać zimne okłady lub wręcz lód.

Opracowanie: Serwis Molosy.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie