Border Collie jest jedną z ras które wykazują wrażliwość na niektóre leki. Ilość psów chorych i/lub nosicieli nie jest tak duża jak u innych ras, jednak nie można powiedzieć, że BC ten problem nie dotyczy. Ignorowanie problemu może doprowadzić do poważnych skutków, a proste leczenie może okazać się śmiertelne.
Defekt MDR1 – mutacja
Nadwrażliwość na iwermektynę jest spowodowana uszkodzeniem białka transportowego MDR1 (Multidrug-Resistenz Transporter). Białko to znajduje się na komórkach endotelialnych wyścielających ściany naczyń krwionośnych. Odpowiada ono za zatrzymywanie leków i związków toksycznych w naczyniach krwionośnych mózgu. Mutacja genu MDR1 powoduje, że białko transportowe traci swoją funkcję i w związku z tym substancje takie jak: iwermektyna, loperamid oraz inne leki mogą bez przeszkód przekroczyć barierę krew-mózg, co może prowadzić do ciężkich objawów neurotoksycznych, takich jak problem z ruchem, koordynacją, dreszcze, zawroty głowy, wymioty, powiększenie źrenic, zwiększone ślinienie, zapaść a kończy się śmiercią. Oprócz iwermektyny i loperamidu znane są inne leki, po zastosowaniu których, w połączeniu z uszkodzonym białkiem MDR1 podejrzewa się możliwość przejścia do tkanki mózgowej.
Lista leków które są niebezpieczne
Srodki odrobaczajace: Ivermectin , Selamectin, Moxidectin, Doramectine, Abamectine, Milbemycine
Leki nasercowe: Digoxin, Quinidine, Digitoxine, Diltiazem, V érapamil
Gastrologiczne: Loperamid, Domperidon, Cimetidine, Ondansetron, Immodium, Loperal
Preparaty immunosupresyjne.: Cyclosporin A,Tacrolimus
Sterydy: Dexamethasone, Hydrocortisone
Leki onkologiczne: Doxorubicine, Paclitaxel, Vincristine, Vimblastine, Dactinomicine, Mitoxantrone
Narkotyki: Morfina
Antybiotyki: Erythromycin, Grepafloxacin, Sparfloxacine
Środki przeciw-drgawkowe: Fenytoina
Środki hormonalne: Oestradiol
Na podst.art. artykułu z dnia 06/09/2004 opublikowanego przez Uniwersytet w Giessen http://www.uni.giessen.de
lista leków z amerykańskiej strony:
http://www.vetmed.wsu.edu/depts-VCPL/
A/ Szkodliwość udokumentowana lub wielce prawdopodobna:
Acepromazine (tranquilizer)
Butorphanol (przeciwbólowy)
B/ Mozliwość wystąpienia powikłań:
Ondansetron
Domperidone
Paclitaxel
Mitoxantrone
Etoposide
Rifampicin
Quinidine
Morphine
Do listy tej ciągle dodawane są kolejne leki.
Dziedziczenie
Defekt MDR1 dziedziczy się autosomalnie recesywnie. Oznacza to, że pies zachoruje tylko wtedy, jeśli otrzyma uszkodzony gen zarówno od ojca jak i matki. Tak więc i ojciec i matka muszą być nosicielami uszkodzonego genu. Nosiciele, tzn. zwierzęta z tylko jednym uszkodzonym genem, są również zagrożone. Reakcja na lek może być słabsza, ale może być tak samo silna. Przy krzyżowaniu dwóch nosicieli istnieje ryzyko, że potomstwo będzie dotknięte chorobą. Dlatego nigdy nie należy krzyżować jednego nosiciela z drugim nosicielem.
Zasada dziedziczenia Genu MDR 1 jest podobna do dziedziczenia CEA, CL i TNS
Pozostałe rasy u których stwierdzono uszkodzenie genu:
Collie (krótko- i długowłose ), Owczarek Szetlandzki ( Sheltie ), Owczarek Austraijski ( Aussie ) , Longhaired Whippet , Silken Windhound, English Shepherds, McNab, Miniature Australian Shepherds (Miniaturowy Owczarek Australijski ) , Owczarek Staroangielski (Bobtail), Biały Owczarek Szwajcarski
Mix-ras któregokolwiek z wyżej.
Test DNA
Test DNA umożliwia wykrycie dotkniętych problemem zwierząt już od porodu, nawet wtedy, gdy nie pojawiły się jeszcze żadne komplikacje w leczeniu. Jako materiał do badań należy wysłać 1ml krwi pobranej na EDTA lub tzw. wymaz policzkowy. Jaki materiał należy pobrać od naszego psa należy zapytać w laboratorium. Wynik badania jest gotowy bardzo szybko bo już po ok. 7 dniach roboczych po nadesłaniu próbki mamy wynik. Warto zapytać czy jest możliwość otrzymania certyfikatu - może być przydatne dla hodowców.
W celu wykonania testu można bezpośrednio skontaktować się np. z
http://www.laboklin.de
http://www.vetmedlab.com
lub zapytać się w swojej lecznicy czy nie współpracuje z którymś z tych laboratorium.
Opracowane na podstawie
http://www.laboklin.de/
http://www.padawancollies.com/
http://britenweb.de/