Zdrowie i pielęgnacja: Jakie są objawy niedyspozycji zdrowotnej psa? cz6: inne

Przypadłością, która zdarza się rottweilerom, jest stan zapalny ucha. Jeżeli pies zaczyna w charakterystyczny sposób "trzepać" uszami, obejrzyjmy je. Rdzawo - brunatną wydzielinę należy delikatnie usunąć, choćby palcem 1). W diagnozie przyczyny schorzenia należy brać pod uwagę ew. obecność świerzbu usznego, co należy sprawdzić.

Przedłużające się objawy, t.j. kląskanie przy lekkim naciśnięciu poniżej małżowiny ucha, wskazuje na obecność zalegającej woskowiny stopniowo ulegającej rozkładowi, mogącemu prowadzić do procesu ropnego. Radzę wtedy udać się do lekarza w celu zapobieżenia dalszemu rozwojowi choroby.

Pewnym mankamentem, występującym dość często u rottweilerów, są tzw mozele. Chodzi o odleżyny i wytartą sierść, występujące najczęściej na łokciach i stawach skokowych, które są dobrze widoczne na tle okalającej je czarnej sierści. Ten nieładny efekt można nieco zatuszować i złagodzić dolegliwość, smarując mozele maścią tranową, linomagiem czy innym tłuszczem z wit. A. Zmiękcza się je, zapobiegając tym samym pękaniu oraz przyciemnia się, dzięki czemu zlewają się z tłem i nie są zbyt widoczne.


1) Czasami dobre rezultaty daje zastosowanie preparatów zawierających neomycynę i natamycynę m.in. PIMAFUCORT. Dobrze jest jednak zrobić posiew w laboratorium celem uzyskania informacji, na jakie środki są wrażliwe lub oporne drobnoustroje wywołujące stan zapalny ucha. Wszystko oczywiście pod kontrolą lekarza weterynarii.

 

Jan Borzymowski
WORTAL PSY24.PL
Źródło: Jan Borzymowski "Przyjaciel i obrońca"

 Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji ROTTWEILERY.wortale.net.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.