Zdrowie i pielęgnacja: Jakie są objawy niedyspozycji zdrowotnej psa? cz5: pasożyty

Zdarza się, że nasz rottweiler zostanie zaatakowany przez pasożyty: glisty, tasiemce, świerzb, nużeńce. W każdym z tych przypadków rodzaj kuracji oraz zastosowane środki aplikuje lekarz weterynarii.

Bytowanie dwóch pierwszych pasożytów może powodować nudności, zrywanie do wymiotów, czkawkę, saneczkowanie, t.j. tarcie siedzeniem o podłogę (swędzenie odbytu). Zaawansowana forma zarobaczenia szczeniaka glistami prowadzi do wychudzenia, matowej sierści, osłabienia rozwoju, okresowych biegunek a nawet do zaczopowania przewodu pokarmowego, niebezpiecznego dla życia psa. Ze względu na mnogość środków farmakologicznych przeciwko glistom, nie podaję ich nazw i zasad stosowania. Sugeruję natomiast wczesne odrobaczanie szczeniąt, już w czwartym tygodniu życia. Przeliczona na wagę ciała dawka lekarstwa nie zaszkodzi malcowi, a uwolni go od kłopotliwych lokatorów, zabierających pożywienie i hamujących rozwój.

W przypadku tasiemców, (które występują znacznie rzadziej niż glisty), oprócz niektórych objawów podobnych do poprzednio opisanych, ich ślady (człony tasiemca podobne do pestek ogórka lub ziarenek ryżu) można zaobserwować w kale, na posłaniu psa, lub przylepione do sierści w okolicy odbytu. Wywołują swędzenie powodujące saneczkowanie. Kurację należy przeprowadzić w porozumieniu z lekarzem weterynarii.

Wymienione pasożyty "nie interesują się" człowiekiem. Ich żywicielem jest pies.

Nosicielem tasiemca jest pchła, stanowiąca ważny element cyklu rozwojowego tego pasożyta. Tylko zjadając pchłę pies może zarazić się tasiemcem. M.in. dlatego należy pedantycznie dbać, aby nasz wychowanek nie miał pcheł. Pchła psia nie jest identyczna z pchłą ludzką. Charakterystyczne dla niej jest boczne spłaszczenie tułowia, ułatwiające poruszanie się w gęstej sierści. Nie wystarczy odpchlić psa, trzeba też zniszczyć larwy, znajdujące się w szparach koło posłania i w legowisku. Są one wrażliwe na wilgoć, a więc pranie i mycie skutecznie je eliminuje. W sklepach z akcesorjami dla psów są do nabycia różne obroże,pudry i spraye przeciwko pchłom. Psy pudruje się jak również opryskuje pod włos, przeciągając sierść metalowym grzebieniem. Przy stosowaniu insektycydów trzeba chronić oczy zwierzęcia.

Jan Borzymowski
WORTAL PSY24.PL
Źródło: Jan Borzymowski "Przyjaciel i obrońca"
 

 


Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji ROTTWEILERY.wortale.net.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.