Zdrowie i pielęgnacja: Jakie są objawy niedyspozycji zdrowotnej psa? cz2: dolegliwości dziedziczne


Spotykaną u rottweilerów, dziedziczną ułomnością jest entropium i ektropium czyli podwinięcie lub wywinięcie dolnej powieki. Jest to cecha dyskwalifikująca. Entropium manifestuje się łzawieniem gdyż rzęsa podrażnia oko. Do pierwszej grupy należy też zaliczyć, w ograniczonym jednak zakresie, zaburzenia rozwoju panewki miednicy.

Dysplazja stawów biodrowych nie należy do prostych cech dziedzicznych (nazywanych cechami jakościowymi), ale jest cechą ilościową odziedziczalną, co oznacza, że zależy ona zarówno od dziedziczenia, jak i od wpływu warunków środowiska zewnętrznego i wewnętrznego organizmu. Nawet jeżeli u żadnego z rodziców nie stwierdzono zniekształceń dysplastycznych, nie oznacza to, że nie wystąpią one u żadnego z ich dzieci. Dysplazja stawów biodrowych nie jest chorobą wrodzoną. Pies rodzi się z prawidłowymi stawami biodrowymi i dopiero zadziałanie czynników genetycznych i środowiskowych powoduje jej rozwój.

Najnowsze badania szwedzkie i w innych krajach oceniają dziedziczenie dysplazji w granicach 20 - 30%. Zaobserwowano również, że im większa jest masa mięśni zadu, tym mniejsze ryzyko dysplazji.

Jan Borzymowski
WORTAL PSY24.PL
Źródło: Jan Borzymowski "Przyjaciel i obrońca"

 

 


Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji ROTTWEILERY.wortale.net.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie