Zdrowie i pielęgnacja: Jakie są objawy niedyspozycji zdrowotnej psa? cz1.

Ospałość, niechęć do jedzenia i picia. Jeżeli tym symptomom nie towarzyszy biegunka, wymioty i podwyższona temperatura, można psa zostawić w spokoju na jakiś czas. Być może ma swój zły dzień i wkrótce dojdzie do siebie. Jeżeli jednak pies nie funkcjonuje normalnie dłużej niż nam się to wydaje naturalne, a zwłaszcza, gdy pojawi się biegunka i wymioty lub podwyższona temperatura (normalna temperatura psa wynosi 38 C - 38,5 C), należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, który regularnie opiekuje się psem.

Szczenięta i młode psy są szczególnie narażone podczas biegunki. Gwałtowne odwodnienie przy małej masie ciała może być fatalne w skutkach.

Nie wolno biegunki i wymiotów przeczekiwać, gdyż mogą być objawem choroby groźnej dla życia naszego pupila.

Szansą na uratowanie psa jest natychmiastowa kuracja, przeprowadzona pod kontrolą lekarską. Bardzo ryzykowne jest leczenie na własną rękę, gdyż chybiona diagnoza i błędne leczenie lub opóźnienie właściwego mogą być nie do naprawienia.

Ogólnie można stwierdzić, że rottweiler jest psem dobrze się chowającym i nie zapadającym łatwo na różnego typu choroby, pod warunkiem, że będziemy przestrzegali zasad higieny i odpowiedniego żywienia.
Występujące u omawianej rasy dolegliwości chorobowe i wady można podzielić na dwie grupy:

a) dolegliwości dziedziczne
b) choroby nabyte, wady rozwoju, zarażanie się, pasożyty etc.

Jan Borzymowski
WORTAL PSY24.PL
Źródło: Jan Borzymowski "Przyjaciel i obrońca"

 

 

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji ROTTWEILERY.wortale.net.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.