Testy psychiczne dla psów/suk rasy rottweiler

Testy psychiczne dla psów/suk rasy ROTTWEILER

Ocenę kwalifikującą otrzymuje pies/suka, które zaliczyły wszystkie testy.


1. Zachowanie wobec ludzi (pies z przewodnikiem)
Pies na smyczy, z przewodnikiem chodzi wśród spokojnie poruszającej się grupy ludzi (5-8 osób), na obszarze ok. 25-30 m. Pies, na polecenie przewodnika powinien spokojnie reagować na dotknięcie obcego człowieka.
Test zaliczony, kiedy nie występują oznaki agresji ani strachu.


2. Zachowanie wobec ludzi (pies bez przewodnika)
Pies przytrzymany na smyczy w odległości ok. 15 m przed szpalerem 5-8 osób idących spokojnie, w odstępach nie większych niż 1,5 m, bez dodatkowych gestów, wymachów rękami itp. Ok. 10 m za środkiem szpaleru znajduje się przewodnik, który przywołuje psa.
Test zaliczony: pies powinien przybiec do przewodnika najkrótszą drogą, pomiędzy ludźmi. Obiegnięcie szpaleru bokiem, wyraźny lęk, pies nie zalicza testu.


3. Reakcja na sytuacje prowokujące
Przewodnik prowadzi psa na luźnej smyczy. Z boku, z odległości do 10 m przebiega pozorant (bez rękawa i kombinezonu), ok. 5 m przed psem, nie prowokując go jakimkolwiek dodatkowym zachowaniem.
Test zaliczony, kiedy pies zachowa się spokojnie, bez chęci pościgu, czy reakcji agresywnej. Może wykazać zainteresowanie lub obojętność.

4. Reakcja na sytuacje nietypowe
Przewodnik idzie z psem prowadzonym na luźnej smyczy. W ich kierunku, w pobliże nadchodzących (ok. 4-5 m) zostaje rzucona torba (reklamówka) wypełniona puszkami po piwie ew. innymi, do których włożone są grzechoczące kamyki ew. nakrętki, gwoździe itp.

W miarę możliwości - ww. torba zawieszona jest na lince, przerzuconej przez gałąź. Kiedy przechodzi przewodnik z psem (w odległości 4-5 m od drzewa) linka zostaje puszczona i torba spada.
Pies może odskoczyć lub w inny sposób zareagować, ale po chwili powinien spokojnie podejść ew. obwąchać torbę lub zachować się obojętnie.
Test zaliczony, kiedy pies zachowa się w ww. sposób.
Nie zalicza testu paniczna ucieczka, strach, wleczenie psa w kierunku torby.


5. Reakcja na strzał
Strzał z pistoletu startowego oddany z odległości 30 kroków od idącego z przewodnikiem psa, trzymanego na luźnej smyczy.
Test zaliczony kiedy brak lęku. Może być reakcja w postaci zwrócenia szczególnej uwagi na strzelającego itp.Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji ROTTWEILERY.wortale.net.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie