Kupujemy rottweilera: Wszystko o czym powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się kupić Rottweilera!!!

Wprowadzenie

Fragmenty artykułu zamieszczone na tych stronach zostały napisane przez Pam Green ponad 10 lat temu. Od tego czasu artykuł ten stał się klasyką wiedzy na temat Rottweilerów.

Jeżeli jesteś zainteresowany nabyciem Rottweilera, no cóż, powinieneś to najpierw przeczytać, zanim będzie za późno. Rottweilery nie są idealną rasą dla każdego!!! Jako rasa, mają one kilka cech, które wielu ludzi uważa za czarujące, ale inni uważają je za całkiem nieprzyjemne lub wręcz nie do zniesienia.

Są różne rasy dla różnych potrzeb. Zanim się zdecydujesz na jakąś rasę, dowiedz się o historii jej pochodzenia, przeznaczeniu i upewnij się czy będzie ona pasowała do twojego stylu życia. To że akurat jakaś rasa jest właśnie popularna, nie oznacza, że jest ona dla ciebie dobra.

W internecie jest wiele informacji na temat psów, wystarczy, że napiszesz w przeglądarce nazwę interesującej cię rasy a znajdziesz wiele przydatnych artykułów.

Rottweiler nie jest zwykłym psem obronnym

Nie kupuj Rottweilera jeżeli interesujesz się tą rasą gównie ze względu na jej reputacje psa obronnego!

Rottweiler jest wielką, imponującą rasą, jednak prawdziwą obronność uzyskasz jedynie przez długi trening. Rottweiler wymaga wielu godzin tresury na posłuszeństwo i musi spędzać wiele czasu w towarzystwie ludzi, ponieważ w pewnym momencie swojego życia zaczyna kwestionować polecenia właściciela. Niektóre Rottweilery nie są skłonne do szczekania i zaczynają dopiero w wieku 2 lub nawet 3 lat – nie oczekuj więc, że twój szczeniak zacznie instynktownie szczekać na przechodzących obcych. Nie zapominaj również, że Rottweiler jest psem, który na swój sposób ocenia zagrożenie, zatem nie będzie cię ostrzegał za każdym razem, gdy coś się dzieje.

Jest wiele innych ras, które nadają się na psa stróżującego. Jeżeli szukasz psa, który będzie szczekał na wszystkich obcych przechodzących w pobliżu twojego domu, powinieneś zainteresować się Labradorami albo zwykłymi Pudlami, albo jakimś rodzajem terrierów.


Jeżeli dzielenie życia z twoim psem nie jest dla ciebie, nie kupuj Rottweilera

Rottweilery były hodowane w taki sposób, aby dzieliły życie z pozostałymi członkami rodziny, jako obrońcy, chętnie pracujące psy lub wesołe zwierzęta lubiące zabawy z człowiekiem. Są bardzo towarzyskie i chcą być wszędzie tam, gdzie jesteś ty. Rottweilery są najszczęśliwsze, jeżeli mogą mieszkać z tobą w domu i wychodzić na zewnątrz, kiedy ty wychodzisz. Dobrze tolerują również mieszkanie w budzie, nie niszczą też niczego pozostawione same w mieszkaniu, jednak potrzebują człowieka i towarzystwa, aby nie zdziczały. Rottweiler, który nie ma wystarczającej ilości kontaktu z człowiekiem staje się dziki (bardzo szybko robi się agresywny bez powodu), niesforny i nieszczęśliwy. Dobrze rozwija w sobie wtedy umiejętność kopania dołów i głośnego szczekania, co rozdrażni ciebie i twoich sąsiadów.

Jeżeli nie lubisz mieć przy sobie ciągłego towarzystwa swojego psa, na tyle często jak to tylko jest możliwe, jeżeli nie chcesz dzielić ze swoim psem większości swoich dziennych zajęć, powinieneś wybrać rasę, która nie wymaga aż tak wielkiego kontaktu z człowiekiem. Podobnie gdy twoja praca lub inne obowiązki nie pozwalają ci na spędzanie dużo czasu z twoim psem. Żaden pies nie jest szczęśliwy bez towarzystwa człowieka. Lepszym wyborem dla ciebie będzie kot, który z natury jest samotnikiem.
Nie kupuj Rottweilera jeżeli nie masz zamiaru go tresować

Podstawowe przeszkolenie i nauczenie zasad panujących w domu to bardzo ważne rzeczy, choć nie do końca wystarczające w przypadku Rottweilera. Jako absolutne minimum musisz nauczyć go reagować na komendy typu: wróć, do nogi, waruj, zostań i chodzenia przy nodze, na i bez smyczy bez względu na jakiekolwiek pokusy.

Musisz go również nauczyć przestrzegać zasad w twoim domu jak np.: czy pozwalasz mu wchodzić na meble? Czy wolno mu „żebrać” przy stole? Na co mu pozwolisz a czego zabronisz nie jest aż tak ważne; ważne jest abyś to ty, a nie pies, o tym decydował i musisz konsekwentnie to egzekwować od swojego psa. Jeżeli pozwolisz Rottweilerowi raz złamać jakąś zasadę, on to dobrze zapamięta i będzie konsekwentnie próbował złamać tę oraz inne zasady. To są bardzo uparte psy.

Gdy komendy są już nauczone muszą być zintegrowane z twoim codziennym życiem i używane zawsze, gdy jest ku temu okazja. Szczeniaki Rottweilera szybko się uczą: są chętne, aby prosić, mądre i z natury spokojne, dosyć łatwo się skupiają. Gdy Rottweiler się czegoś nauczy bardzo chętnie to powtarza. Twój fajny szczeniaczek wyrośnie na wielkiego, silnego psa z silną osobowością i z ogromną determinacją, aby skończyć wszystko, co zaczął. Jeżeli wyrośnie na psa, który respektuje ciebie i twoje zasady cała jego fizyczna siła będzie pracowała dla ciebie. Jeżeli jednak wyrośnie na psa, którego nie nauczono przestrzegania reguł, sam z pewnością ustanowi własne, a cała jego fizyczna siła bardzo często skierowana będzie przeciwko twoim nakazom i życzeniom. Np. może ciągnąć ciebie po ulicy, tak jakby właśnie brał udział w wyścigu psich zaprzęgów, może kraść jedzenie ze stołu lub też może zabronić twoim gościom wstępu do twojego domu.

Jednakże powinieneś wiedzieć, że jest jedna rzecz, której Rottweiler się nigdy nie oduczy. Rottweiler jest urodzonym złodziejem. Ukradnie wszystko, co miałeś w ręku, jeżeli tylko na to nie patrzysz, lub jeżeli to pozostawisz w miejscu, w którym Rotti może po to sięgnąć. Najlepszym sposobem na to, aby uniknąć poszukiwania w panice zaginionych rzeczy jest nie pozostawianie ich w zasięgu Rottweilera. Jeżeli twój Rotti zachowuje się tak jak ten na zdjęciu, możesz być pewien, że właśnie coś ukradł.

Mocna osobowość

Nie kupuj Rottweilera jeżeli nie jesteś typem przywódcy!

Psy nie wierzą w równouprawnienie. Żyją w hierarchii pod przywództwem lidera stada (pies alfa). Pies alfa jest generalnie życzliwy, czuły, nie tyranizuje swoich podwładnych; ale nigdy nie ma on wątpliwości, ani pozostałe psy, że to właśnie pies alfa jest szefem i ustala reguły. Jeżeli nie przejmiesz na siebie roli lidera, pies wcześniej czy później doprowadzi do tego, że nie będziesz w stanie nad nim zapanować. Jak i nie wyszkolony pies, pies przywódca ustanowi swoje własne zasady i zacznie je wymuszać na tobie i na członkach twojej rodziny poprzez postawę dominanta, twarde spojrzenie a następnie warczenie, uderzanie aż wreszcie może się to skończyć pogryzieniem.

Rottweiler jako rasa ma predyspozycje na lidera. Naprawdę nie możesz pozwolić Rottweilerowi być twoim szefem. Nie musisz mieć usposobienia wojskowego generała, ale musisz być spokojny, pewny siebie, bardzo konsekwentny i nigdy nie możesz być niesprawiedliwy i okrutny. Postawa idealnego rodzica (bo jestem twoją mamą i tak musi być), lub wieloletniego nauczyciela z pewnością wystarczy, aby ustawić sobie Rottweilera. A wtedy twój pupil jako dorosły pies będzie dla ciebie w dalszym ciągu słodkim szczeniakiem.

Jeżeli sądzisz, że możesz mieć problem z tym, aby zachowywać się spokojnie i konsekwentnie, tak aby pokazać twojemu psu, kto tu rządzi, raczej wybierz psa, który nie ma w sobie cech dominanta np. golden retrivera albo owczarka szetlandzkiego. Twój Rottweiler musi cię zaakceptować jako lidera!

Ciągłe towarzystwo

Nie kupuj Rottweilera jeżeli nie cenisz sobie ciągłego towarzystwa swojego psa!

Rottweiler staje się bardzo przywiązany i oddany swojej rodzinie, a swoje uczucie pokazuje na wiele różnych sposobów. Niektóre Rottweilery zachowują się godnie i z rezerwą, jednak znaczna ich większość jest bardziej wylewna, a niektóre mogą nawet bardzo demonstrować swoje uczucie. Lubią być blisko ciebie, będą za tobą chodzić z miejsca na miejsce, a gdy w końcu usiądziesz, oprą się natychmiast o twoje nogi.

Rotti jest emocjonalnie wrażliwy: kiedy jesteś wesoły, dumny, zły czy smutny twój Rotti natychmiast to wyczuje i może chcieć odpowiedzieć na twój nastrój.

Szczeniaki są o wiele bardziej od ciebie uzależnione, zachowują się czasem jak klowny i uwielbiają badać granice wytrzymałości swojego otoczenia. Aby to znieść, musisz mieć anielską cierpliwość.

Czystość i Rottweiler

Nie kupuj Rottweilera jeżeli jesteś nastawiony na idealny porządek w swoim domu!

Rottweiler gubi swoją krótką i sztywną sierść przynajmniej dwa razy w roku, ale suki Rottweilerów dosłownie wypluwają z siebie sierść w czasie cieczki, zaś niektóre Rottweilery linieją bardziej niż inne. Oczywiście nie twierdzę, że musisz być niechlujem, aby szczęśliwe żyć z Rottweilerem, ale musisz mieć nastawienie, że towarzystwo twojego psa znaczy dla ciebie więcej, niż idealny porządek w twoim domu.

Podobnie jak dzieci, wszystkie psy są w mniejszym bądź większym stopniu przyczyną bałaganu w domu, jednak istnieją rasy, które w tej kwestii nie są aż tak problematyczne jak Rottweiler. Pies Basenji jest najprawdopodobniej najczystszym psem, ze względu na to, że z natury ma kocie zachowania.


Codzienne fizyczne ćwiczenia

Nie kupuj Rottweilera jeżeli nie lubisz codziennej porcji fizycznego zmęczenia!

Rottweilery potrzebują ruchu, aby miały zdrowe serce i płuca oraz aby zapewnić właściwy rozwój ich mięśni. Ze względu na to, że ten aksamitny stwór jest z natury bardzo leniwy, nie jest w stanie zapewnić sobie sam właściwej ilości ruchu, chyba, że będziesz mu towarzyszył. Rottweiler również doskonale bawi się z innymi psami, więc jeżeli nie chcesz uprawiać sportu ze swoim Rottweilerem, kup mu drugiego psa.

Dorosły Rottweiler powinien mieć rano spacer przynajmniej na 2 km lub więcej i małą wycieczkę po południu, nawet, jeżeli trzymasz go w ogrodzie. Szczeniakom powinieneś zapewniać krótsze, lecz częstsze wycieczki.

Jeżeli nie jesteś w stanie temu podołać, wybierz jedną z energicznych i małych ras, które chętnie będą biegać bez ciebie w obrębie twojego ogrodu. Teriery lub inne psy maskotki najlepiej pasują do tego opisu.Pies nie powinien biegać samotnie

Nie kupuj Rottweilera, jeżeli uważasz, że pies powinien biegać samotnie po okolicy!

Niezależnie od tego czy mieszkasz na wsi czy w mieście, żaden pies nie jest bezpieczny biegając samotnie poza twoim ogrodem i bez twojej bezpośredniej kontroli. Ceną za tego rodzaju „wolność” mogą być liczne obrażenia twojego psa albo śmierć: przyczyną może być psia walka, samochód, zakatowanie psa, albo strzał słusznie skądinąd zirytowanych sąsiadów. Nawet pomimo tego, że Rottweiler jest psem lubiącym swój dom i raczej nie ma skłonności do wałęsania się po okolicy, to jednak samotny Rottweiler poza ogrodzeniem jest na dobrej drodze do spowodowania katastrofy.

Jak większość ras, których przeznaczeniem jest zaganianie stada, większość Rottweilerów odziedziczyła w genach silny instynkt stadny – który jest innymi słowy instynktem powodującym, że pies goni a następnie łapie odpowiednio dużą zdobycz. Żyjący na wsi na nie ogrodzonym terenie Rottweiler prędzej czy później odkryje żywy inwentarz (owce, bydło, konie, drób) twojego sąsiada, a jego genetyczne pragnienie do złapania i nękania takiego stada z pewnością się odezwie. Rottweiler żyjący w mieście na nie ogrodzonym terenie będzie trenował swój wrodzony instynkt stadny na biegaczach, rowerzystach i pojazdach. Dobrze wytresowany Rottweiler potrafi się cieszyć spacerami na lub bez smyczy w twoim towarzystwie i w odpowiednio przez ciebie dobranych warunkach.

Pieniądze na jedzenie i opiekę

Nie kupuj Rottweilera, jeżeli nie stać cię na zakup karmy dla niego i na zapewnienie mu opieki zdrowotnej!

Rottweilery nie są tanie, jak również tanie nie jest zapewnienie im właściwej opieki. Jako, że są to duże psy, Rottweilery jedzą całkiem sporo. Nie każde jedzenie jest dla Rottweilera wskazane, powinieneś również pamiętać, że Rotti nie powinien jeść mięsa wieprzowego.

Rottweilery są podatne na kilka chorób, jednak dwie z nich są szczególnie powszechne, a ich leczenie kosztuje bardzo dużo: są to dysplazja stawu biodrowego i parwowiroza. Najlepszym sposobem na uniknięcie dysplazji stawu biodrowego jest kupienie szczeniaka po rodzicach z certyfikatem stawu biodrowego oraz (jeżeli jest to możliwe) również po dziadkach z takim certyfikatem. Tak, ogólnie mówiąc, oznacza to zapłacenie więcej za szczeniaka. Najlepszym sposobem na uniknięcie parwowirozy jest szczepienie psa zgodnie z terminami ustalonymi przez weterynarza.

Moja osobista rada jest taka, nie żałuj pieniędzy na dobre szczepionki dla swojego szczeniaka, na początku zapłacisz więcej, ale później będziesz mieć znacznie mniej problemów ze swoim psem! Po drugie, jeżeli miałeś psa, który zdechł na parwowirozę, nie kupuj nowego psa przynajmniej przez pół roku!Zabójca

Nie kupuj Rottweilera, jeżeli chcesz największego, okrutnego atakującego psa zabójcę!

Chociaż przydatność Rotweilera jako psa stróżującego i policyjnego została udowodniona, i od czasu do czasu również dramatycznie wyolbrzymiana, Rottweiler ma nie mniejsze predyspozycje do takich zadań jak pół tuzina innych ras psów obronnych. Ze względu na swoje raczej przyjazne usposobienie Rottweiler nie jest skory do agresywnych zachowań. Z tego samego powodu Rottweiler jest prawdopodobnie psem bardziej kontrolującym zagrożenie i chętniej wypełniającym polecenia typu: gryź i przestań gryźć, kiedy mu się nakaże. Temperament Rottweilera jest jak kamień, ale Rotti musi być przystosowany do życia wśród ludzi, aby wiedzieć, że większość ludzi jest z serii tych dobrych i nie czyniących szkody, tak aby później mógł się nauczyć rozróżniać dobrych i złych ludzi. Nie kupuj ŻADNEGO psa, aby trenować go na psa obronnego, chyba że jesteś gotów chodzić ze swoim psem na wielogodzinne szkolenia. Porozmawiaj również najpierw ze swoim adwokatem i agentem ubezpieczeniowym. Rottweiler jest sam w sobie na tyle agresywnym psem, że nie wolno bez kontroli trenera wyrabiać w nim agresji.

Rottweiler ze względu na swój ciemny kolor i wygląd zabójcy oraz ze względu na ogólne wrażenie, tak jakby się nigdy niczego nie bał, wygląda wystarczająco groźnie, aby niewielu ludzi miało ochotę się z nim zmierzyć.

To nie jest nieagresywny piesek

Nie Kupuj Rottweilera, jeżeli chcesz mieć potulnego i przyjaznego psa!

Większość Rottweilerów jest bardzo pewna siebie. W konfrontacji z bezpośrednim zagrożeniem porządny Rottweiler będzie w pewnym stopniu bardziej gotowy do walki niż do ucieczki. Tak więc może się zachować agresywnie w sytuacjach, w których wiele innych ras będzie wolało się wycofać.

Większość Rottweilerów ma skłonności do tego, aby agresywnie przyjmować intruzów na ich terytorium (np. w twoim domu) i aby przeciwstawiać się istotom, z którymi na co dzień żyje (ty i twoja rodzina). Bez tresury i przewodnictwa z twojej strony, pies nie jest w stanie sam określić, kogo ma tolerować a kogo nie. Bez tresury prędzej czy później może pogryźć niewinną osobę, która może cię zaskarżyć i wygra sprawę. Wytresowany Rottweiler z tobą jako przewodnikiem może być wspaniałym przyjacielem i obrońcą twoim i twojej rodziny.

Poświęcenie dla psa

Nie kupuj Rottweilera, jeżeli nie chcesz się poświęcić dla swojego psa przez całe jego życie!

Twój słodki szczeniak szybko wyrośnie na dużego, pięknego psa z wieloma potrzebami. Może być twoim przyjacielem, twoją dumą i twoim obrońcą. Zastanów się wiele razy zanim kupisz szczeniaka, czy na pewno chcesz się poświecić dla swojego psa. Rottweilery żyją 9 do 12 lat, jeżeli uważasz, że to za długo, nie kupuj. Właściwie jeżeli się zastanawiasz, ile twój pies będzie żył, lepiej nie kupuj żadnego psa, ani nawet ŻADNEGO zwierzęcia!!!

Ale jeżeli twoje życie nagle się zmieni i nie będziesz już pomimo najszczerszych chęci mógł posiadać Rottweilera, skontaktuj się z najbliższą siedzibą Związku Kynologicznego i postaraj się znaleźć inny dom dla twojego psa. Nie rób tego dając do gazety ogłoszenie, że masz do sprzedania Rottweilera. Ta rasa musi być „odratowana” i na nowo przystosowana do życia w społeczeństwie zanim zostanie oddana w inne ręce, tak aby nie stanowiła zagrożenia dla przyszłego właściciela.


 

Wniosek

Jeżeli te wszystkie „złe wieści” nie odstraszyły cię od tej rasy i jesteś w stanie sprostać wyzwaniu, z całym szacunkiem dla ciebie KUPUJ ROTTWEILERA!!! One są w pełni tak cudowne jak słyszałeś. Zyskasz wiernego przyjaciela, pięknego psa i wiele przezabawnych sytuacji w twoim życiu!


Autor: http://www.vultur.xip.pl/web/dogs/pl/rottweiler.htm

 

 

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji ROTTWEILERY.wortale.net.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie